فرق ثواب تلاوت و همراه داشتن قرآن کاغذی با قرآن نرم افزاری

به نام خداوند لوح و قلم

با پیشرفت علم و تکنولوژی کتاب های کاغذی به صورت الکترونیکی و نرم افزاری تبدیل شدند و در این بین قرآن نیز به همین صورت منتشر شد و  به سهولت و راحتی یک قرآن کامل حتی به همراه ترجمه و تفسیرهای مختلف را می توان در گوشی همراه خود داشت.

از قدیم الایام با توجه به توصیه بزرگان خصوصا مرحوم آیت الله بهجت (ره) همواره یک قرآن کامل جیبی همراه داشتم تا در فرصت های مختلف آن را تلاوت و هم اینکه از خواص همراه داشتن مصحف نیز بهره مند شوم.

با توجه به نرم افزارهای موبایلی قرآنی از آنجایی که سهولت نگهداری و همراه داشتن آن راحت تر از قرآن جیبی ام بود برایم پرسشی پیش آمد که آیا این قرآن های نرم افزاری هم همان ثواب و خواص همراه داشتن قرآن کاغذی را دارد؟ که از محضر پدر معنوی و راهنمای زندگانی ام « حاج فردوسی » مولف نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان پرسیدم. و ایشان در پاسخ به پرسش هایم چنین فرمودند:

 

آیا آن قرآنی که به صورت نرم افزار در موبایل است حکم همان قرآن کاغذی را دارد؟

حاج فردوسی: ظاهرا فرقی ندارد. اگر نگه داشتن و همراه داشتن قرآن منظور باشد،نرم افزار آن کار را نکند در حقیقت اینها یک صفر و یک است که بعدا با برگشت کدها اینجور نشان داده می شود ولی در حقیقت آن طور نیست.

ثواب تلاوت کدام یک بیشتر است؟

حاج فردوسی: اما ثواب تلاوت هرکدام فرقی ندارد. وقتی قرآن را از روی می خواند،آن قرآن نوشته شده از مرکب و کاغذ و جوهر باشد، یا صفر و یک و تبدیل شدن به نوشته های رنگی بر روی صفحات سفید دیجیتالی ، فرقی نمی کند و هر دو خواندن مصحف از رو حساب می شود و فرقی نمی کند.

این مطلب را هم بخوانید:   قطع رحم و صله رحم در گفتگو با حاج فردوسی

 

کدام قرآن ثواب و خواص همراه داشتن را دارد؟

حاج فردوسی: اما اگر خواسته باشید از ثواب خواص همراه داشتن قرآن بهره مند شوید ظاهرا باید  قرآن کاغذی همراه داشته باشید و ظاهرا قرآن گوشی کفایت نکند.

توصیه آیت الله بهجت (ره) در خصوص همراه داشتن قرآن

در توصیه های آیت الله بهجت (ره) آمده که همیشه قرآنی همراه داشته باشید. ( زمزم عرفان ص ۲۹۸) و همچنین در رهنمودی برای حل مشکل  توصیه به همراه داشتن قرآن می نمودند ومی فرمودند، این موارد را مراعات و عمل کنید تا انشاء الله مشکل برطرف گردد:
۱٫ قرآن کوچکی را همیشه همراه داشته باشید.
۲٫ معوذتین را بخوانید و تکرار نمایید.
۳٫ آیت الکرسی را بخوانید و در منزل نصب نمایید.
۴٫ چهار قل را بخوانید و تکرار کنید، خصوصا وقت خواب.
۵٫ در موقع اذان با صدای نسبتا بلند، اذان بگویید.
۶٫ روزی ۵۰ آیه از قرآن کریم با صدای نسبتا بلند بخوانید. (زمزم عرفان ص ۲۲۱ ).

پدید آورنده

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

دیدگاهتان را ثبت کنید

bigtheme