دریافت یک برنامه عبادی از حاج فردوسی مولف منهاج فردوسیان

عیدقربان سال۱۳۹۱ (جمعه ۵ مهر ۹۱) که جهت تقسیم قربانی منزل حاج فردوسی بودم،درخواستی از ایشان در خصوص چگونگی انجام عبادات نمودم که در چه زمانی مشغول نماز و نافله و ادعیه و امور عبادی شوم؟ که ایشان هم با مشغله کاری که داشتند با صبر و حوصله یک برنامه عبادی را برایم نوشتند و تنظیم نمودند که منبعد آن را انجام دهم که این برنامه جدول زیر می باشد:

 

عنوان

زمان شروع

زمان پایان

محتوا

توضیحات

بیداری سحر

یک ساعت و نیم به اذان

اذان صبح

نماز شب، تلاوت قرآن، سجده‌ی شکر، گریه و تضرع

 

بین الطلوعین

اذان صبح

طلوع آفتاب

نماز صبح، تعقیبات، تلاوت قرآن، تلاوت زیارات، اذکار، صبحانه

 

استراحت صبحگاهی

طلوع آفتاب

حداکثر دو ساعت بعد

خواب

 
         
         
         
         

نماز ظهر و عصر

اذان ظهر

     

ناهار

       
         
         
         
         

نماز مغرب و عشاء

اذان مغرب

     

شام

       
         

آمادگی

هفت ساعت قبل از اذان صبح

تا استراحت شبانه

   

استراحت شبانه

شش ساعت و نیم قبل از اذان صبح

یک ساعت و نیم قبل از اذان صبح

   

در ستون های خالی این جدول ایشان گفتند که امور روزمره ام را تنظیم و بگنجانم.

 

(این عکس را  همان روز در حیاط منزل حاج فردوسی پسرم از ما گرفت تا یادگار بماند)

این مطلب را هم بخوانید:   قطع رحم و صله رحم در گفتگو با حاج فردوسی

 

آغاز اجرای این برنامه عبادی

به حول و قوه الهی از چند روز بعد از عید قربان این برنامه عبادی را جزو برنامه ۲۴ ساعته ام قرار دادم و سعی نمودم به تدریج و آرام آرام خود را با این برنامه تنظیم نمایم خصوصا وقت خواب و شام را که اکنون بین ساعت ۹ تا ۹:۳۰ شب می خوابم.

مزایای زودخوابیدن طبق این برنامه

از زمانی که وقت خوابم را با این برنامه تنظیم نمودم و به عبارتی زود می‌خوابم و سحر بیدار می‌شوم یک آرامش خاصی کسب نمودم، که سحر نیز با کسالت عبادت نمی کنم و حس نشاط و آرامش دارم .هرچند هنوز بعضی اوقات به خاطر مهمان و خانواده این ساعت خواب عقب می افتد که باید به طور قاطع این برنامه را انجام و خانواده نیز خودشان را با برنامه ام تنظیم نمایند که در این خصوص نیز حاج فردوسی تاکید داشتند که چیزی باعث نشود در برنامه بی نظمی رخ دهد.

الحمد الله ایام اجرای این برنامه هم با بلندی شب ها همراه بود و این شب های بلند امکان راحتری برای بهره سحر را می داد قبلا در سحر فقط به نماز شب اکتفا می کردم و گاهی زمانی نیز اضافه می آمد که طبق این برنامه سجده طولانی با اشک و طلب استغفار از خداوند و همچنین تلاوت قرآن به آن افزوده شد و هم اینک زمان نیز کم می آورم و حاج فردوسی نیز سفارش نمودند که تمام برنامه های عبادیم را در طول روز به سحر منتقل نمایم که یکی از ان ها برنامه تلاوت قرآن می باشد.

این مطلب را هم بخوانید:   نکته هایی از جلسه۹۱/۱۱/۸ منهاج فردوسیان توسط حاج فردوسی

در خصوص برنامه بین الطلوعین نیز هنوز نتوانستم به طور کامل این برنامه را اجرا کنم که امید دارم در ادامه راه بتوانم آن را نیز انجام دهم و خداوند نیز یاریم نمایید که این توفیقات عبادت نصیبم شود و از شر شیطان و نفس اماره محفوظ بمانم و افت و عقب گردی و در جا زدنی در این مسیر نداشته باشم. ان شاالله شما نیز حقیر را دعا نمایید.

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

دیدگاهتان را ثبت کنید

bigtheme