کد خبر : 1298
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 تیر 1394 - 15:10
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای توحید و امر معروف در بیانات آیت الله مکارم در شب ۱۹ رمضان بسته هستند

توحید و امر معروف در بیانات آیت الله مکارم در شب ۱۹ رمضان

آیت الله مکارم شیرازی در مراسم احیاء شب نوزدهم ماه مبارک رمضان(۱۳۹۴ شمسی) در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) مطالبی با محوریت توحید و امر به معروف و نهی از منکر بیان نمودند.

در مدت سالهایی که در قم ساکن بودم شب های قدر به محضر مرجع عالیقدر تقلید و مفسر قرآن آیت الله مکارم شیرازی در مدرسه علمیه امیر المومنین(ع) می رفتم که امسال برای اولین بار برنامه سخنرانی و قرآن سر گرفتن معظم له به مدرسه عالی علمیه امام کاظم(ع) منتقل شد که این مکان نسبت به مکان قبلی هم جدید التاسیس بود و هم اینکه فضای بیشتر و بزرگی داشت و از نظر سیستم سرمایش نیز با تجه به فصل تابستان این مکان بهتر بود که امسال نیز توفیق شد و در این مجلس شرکت نمودم.

به اتفاق خانواده به مراسم رفتم که مراسم از ساعت ۲۳ با دعای جوشن کبیر آغاز شد و سپس حاج آفا شمس به مداحی پرداخت و در پایان نیز مرجع عالیقدر آیت الله مکارم به سخنرانی پرداختند که گزیده ای سخنان ایشان به شرح زیر تقدیم شما معارف جویان عزیز می گردد که شما نیز با مطالعه آن از طریف مجازی وارد این فضای معنوی شوید.


سه ویژگی شب های قدر در بیان آیت الله مکارم شیرازی

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ابتدای این مراسم به سه ویژگی شب های قدر اشاره و بیان نمود: شب های قدر دارای سه ویژگی می باشد که اولین ویژگی آن مقدرات از سوی خداوند مشخص می شود که بر اساس شایستگی و لیاقت افراد مقدر می گردد و بدون حساب و کتاب خداوند چیزی برای کسی مقدر نمی کند.

وی به نزول قرآن به عنوان دومین ویژگی شب های قدر اشاره و اظهار کرد:دومین ویژگی شب های قدر شب نزول قرآن است که قرآن مجید در شب قدر به صورت یکباره بر قلب پیامبر(ص) نازل شد و همچنین در طی ۲۳ سال به صورت تدریجی هم نازل گردیده است.همچنین آمیختن شدن این شب ها با نام مولا امیر المومنین حضرت علی(ع) از سومین ویژگی های شب های قدر می باشد.

درخواست دعا بعد از شتشو در آب توبه

مفسر تفسیر نمونه در ادامه تصریح کرد: جمعیت شیعیان و مسلمانان در شب قدر با یک دنیا امید و آرزو به در خانه خدا می آیند و بعد از آنکه با آب توبه گناهان خود را شستند به دعا و نیایش می پردازند و آینده ای بهتر برای خود و همه مسلمانان آرزو می نمایند.

آیت الله العظمی مکارم بیان کرد: در این شب ها ما احتیاج به موعظه داریم که بهترین موعظه ها همان وصیت امام علی(ع) در بستر شهادت می باشد.مجموعه ای از برنامه زندگی در همین وصیت کوتاه امام علی(ع) جمع شده است از جمله به صورت خطبه ۱۴۹ در نهج البلاغه آمده است.

راه حل تمام مشکلات حفظ دو ستون توحید و سنت پیامبر(ص)

این مرجع تقلید با اشاره به تاکید امام علی(ع) بر حفظ دو ستون توحید و سنت پیامبر(ص) تصریح کرد: اولین سفارش مولا به شیعیان و مسلمانان این است که چیزی شریک خدا قایل قرار ندهید و توحیدتان کامل باشد و سپس سنت پیامبر(ص) را ضایع نکنید که همه چیز در همین است این دو ستون محکم را برپا دارید و بدانید که کاخ اسلام دور این دو ستون است این دو چراغ توحید و سنت پیامبر اکرم(ص) را روشن بدارید.که اگر این دو چراغ روشن بود دیگر هیچ مشکلی نخواهید داشت یعنی این دو  ستون یک برنامه کامل و جامع برای نجات و حل مشکلات شما است.

مقایسه سه عضو زندگی امام و درس عبرت از آن

وی تصریح کرد: امام فرمودند سه عضو زندگی من را با هم مقایسه کنید، یک روز در بین شما بودم و اینک با فرق شکافته در بستر هستم و فردا هم از میان شما می روم.دیروز من، امروز من و فردای من را با هم مقایسه کنید و از آن درس بگیرید.

تاکید امام بر توحید

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به اولین تاکید امام علی(ع) به توحید بیان کرد:توحید و مبارزه با شرک و بت پرستی دعوت همه پیامبران بوده است،اصلا نمازی که می خوانیم با توحید شروع می شود و با توحید نیز ختم می گردد همه اش توحید است این پایه را باید محکم کنید.

انواع توحید:توحید ذات،توحید صفات،توحید افعال

مفسر تفسیر نمونه با بیان اینکه توحید دارای شاخه های زیادی است،اظهار کرد:توحید شاخه های زیادی دارد یکی توحید ذات است که خدا مثل و مانندی ندارد،همچنین توحید صفات که خدا عین ذات است اما مرحله سوم توحید،توحید افعالی است که لنگی و مشکلات ما در این توحید افعالی است.

معنای توحید افعالی

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در توضیح توحید افعالی بیان کرد: توحید افعالی یعنی همه چیز ما به دست خدا است. عزت و ذلت،پیروزی و شکست همه اینها به دست خدا است ما باید تلاش خودمان را بکنیم اما می گوییم همه چیز از ناحیه خدا می باشد.طبیب از ما ، دارو از ما اما شفا از خدا است بنابراین اگر توحید افعالی درست بشود همه مشکلات حل شده است.

وی تصریح کرد: اکثر مردم که ایمان دارند شرکی هم قاطی ایمانشان شده است از جمله وقتی می گوییم چرا امر به معروف و نهی از منکر نمی کنید؟می گویند دوستانمان از ما ناراحت می شوند یا آنها را از دست می دهیم.

تصویت قانون امر به معروف بعد از ۳۵ سال

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به تصویت قانون امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد:لازم است بگویم بعد از ۳۵ سال قانون امر به معروف و نهی از منکر تصویت شد و شورای نگهبان نیز آن را تصویب نمود اما در مرحله اجرا بعضی از مسولین اما و اگر دارند.باید این قانون ان شاالله در جمهوری اسلامی پیاده بشود.

مظلوم واقع شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و چگونگی امر به معروف

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مظلوم واقع شده است و بعضی ها آن را مساوی با خشونت می دانند اما چنین نیست.اگر شما در گوشه ای از محل خود رفت و آمد مشکوکی دیدید یا محل خرید و فروش مواد مخدر شده بود لازم نیست که بروید و دعوا کنید بلکه به مسولین مربوطه و متولیان امر تلفنی تماس بگیرید و این مورد را خبر بدهید،آنها می آیند و این منکر را بر می چینند. پدرو مادران اگر می بینند که فرزندشان نماز نمی خوانند، باید با احترام و دوستی با آنها برخورد کنند تا به بهترین شکل تاثیر خود را بگذارد؛ گاهی اوقات نیز ممکن است جوان ما با دوست ناباب خود رابطه  داشته باشد که باید به خوبی و خوشی به او نهی از منکر کنیم؛ در این رابطه با امر به معروف جامعه تغییر می کند و قانون پیاده می شود و مردم نیز به بهترین شکل روابط خود را تنظیم می کنند.

رابطه امر به معروف و نهی از منکر با استجابت دعا

وی تصریح کرد: حتی یکی از وصایای امام علی(ع) در بستر شهادت این بود که امر به معروف ونهی از منکر را ترک نکنید که اگر آن را ترک کردید دیگر دعایتان مستجاب نمی شود بنابراین یکی از شرایط استجابت دعا زنده کردن امر به معروف و نهی از منکر است.

در ادامه،مراسم قرآن بر سر گرفتن توسط مرجع عالیقدر تقلید و مفسر تفسیر نمونه آیت الله العظمی مکارم شیرازی برگزار شد.

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

منبع: سلطان احمدی دات آی آر

گزارش تصویری ابنا را در ادامه مشاهده نمایید:

عکاس:سجاد ظاهری

نمایش اسلایدی تصاویر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

درس اخلاق زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید