کد خبر : 1478
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 مهر 1394 - 13:26

سه ماموریت و وظیفه روحانیت و مبلغین در بیان آیت الله خاتمی

در همایش مبلغان اعزامی ماه محرم سازمان اوقاف کشور آیت الله خاتمی طی سخنانی توصیه هایی به مبلغین و روحانیون نمودند که در ادامه گزارش خبریم از این همایش می آید.

از سوی اداره اوقاف جهت پوشش خبری  همایش بزرگ مبلغین اعزامی ماه محرم سازمان اوقاف کشور در مرکز فرهنگی امامزاده شاه سید علی(ع) قم دعوت بودم که در ادامه گزارش خبریم را از این همایش تقدیم تان می نمایم.
همه ساله و به مناسبت ایام تبلیغی ماه محرم و صفر، خیل عظیمی از طلاب و روحانیون واجد شرایط که پیش از این توسط سازمان اوقاف و امور خیریه سازمان دهی شده اند از شهر مقدس قم به مناطق مختلف کشور اعزام می شوند.
در آستانه ماه محرم و اعزام این مبلغین پیش از ظهر امروز یکشنبه ۱۹ مهرماه ۱۳۹۴ همایش بزرگ مبلغان اعزامی ماه محرم سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با حضور «حجت الاسلام و المسلمین شرفخانی» معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، «حجت الاسلام والمسلمین شعبانی» مدیر کل اعزام مبلغ سازمان اوقاف، «حجت الاسلام و المسلمین حسینی مقدم» مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان قم و با سخنران« آیت الله سید احمد خاتمی» در “مجتمع فرهنگی امامزاده شاه سید علی(ع)” قم برگزار گردید.
«آیت الله سید احمد خاتمی» دراین همایش، مبلغین را سفیران نور، سفیران هدایت ، سفیران عشق به خدا توصیف نمود وبا اشاره به آیه الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ بیان کرد: ماه محرم و صفر فرصت طلایی برای نشر دین می باشد و مبلغین علمداران دین و سرداران این عرصه می باشند.
سه وظیفه و ماموریت مهم روحانیت و مبلغین
عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به سه وظیفه و ماموریت مهم مبلغین و روحانیت اشاره واظهار کرد:مبلغین، روحانیت و حوزویان سه ماموریت مهم و اساسی بر عهده دارند که اولین ماموریت اساسی آنها تحکیم عقاید است.
اولین ماموریت/پاسداری از مبانی اعتقادی
عضو هئیت رئیسه خبرگان رهبری در ادامه گفت: اگر یک نگاه و لو سطحی به عرصه فرهنگ بیندازید خوب می بینید که دشمنان بنیان را هدف قرار داده اند و مبانی اعتقادی مردم جز اهداف دشمن می باشد. بنابراین وظیفه اساسی و مهم روحانیت و مبلغین پاسداری از مبانی اعتقادی که خداباوری و معاد باوری می باشد است که باید از این مبانی چه در اصول دین و چه در اصول مذهب پاسداری نمود.
آیت الله خاتمی تصریح کرد: اصول دین در اعتقادات روشن است و اصول مذهب هم که شامل “توسل”، “تبرک”، “شفاعت”، “زیارت”، “ولایت” نیز روشن و مثل کوه استوار و محکم می باشد. حال ما که از تقریب حرف می زنیم و آن را ضروری نیز می دانیم به این معنا نیست که از حدیث غدیر دست برداریم، حدیث غدیر شناسنامه شیعه است و «مرحوم علامه امینی» در” الغدیر” آن را بسیار مستند و عالمانه مطرح کرده است که تحکیم این مبانی وظیفه روحانیت و مبلغین دینی می باشد.
دومین ماموریت/تبلیغ سبک زندگی اسلامی در عرصه های مختلف
امام جمعه موقت تهران به سبک زندگی به عنوان دومین ماموریت روحانیت و مبلغین اشاره و اظهار کرد: دومین وظیفه و ماموریت حوزویان و مبلغین معرفی “سبک زندگی اسلامی” در عرصه های مختلف از جمله فردی، اجتماعی ، سیاسی ، خانوادگی می باشد که باید بر اساس نیاز سنجی منطقه خود که چه بخشی از سبک زندگی دینی نیاز به تبلیغ دارد آن بخش بر اساس قرآن و عترت بیان شود.
وی در ادامه گفت: پرداختن به بحث خانوادگی در سبک زندگی اسلامی بسیار مناسب و خوب است اما امروزه یک مقدار در صدا و سیما و همچنین در سخنرانی ها به افراط تبدیل شده است و همه سراغ بحث خانوادگی رفته اند که این رویه تاثیر آن را کم می کند.
هجمه فرهنگی دشمن به سبک زندگی اسلامی
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به هجمه فرهنگی دشمن به سبک زندگی مردم عنوان کرد: شبکه های بیگانه برای تبلیغ در این خصوص هجوم آورده اند و حتی در فضای مجازی غربی ها می گویند در تهران دیگر آن حساسیت های اول انقلاب را نمی بینیم، دیگر روسری ها به جای سر به گردن آویخته شده و دشمن در پی آن است که دیگر اثری از ارزشهای اسلامی نباشد. حال ما ماموریت داریم که در این سنگر باشیم و با هرشیوه سبک زندگی اسلامی را ابلاغ نماییم.
در تبلیغ به منبر اکتفا نکنید
آیت الله خاتمی ، منبر را یکی از شیوه های تبلیغ عنوان کرد و گفت: منبر به عنوان رساله افتخار آمیزی که نقش فراوانی در تبلیغ داشته می باشد اما به آن نباید اکتفا کرد، بلکه باید به صورت چهره به چهره با تشکیل جلسات ۲۰ یا ۳۰ نفره با جوانان چهره به چهره جواب شبهات و سوالات آن ها را داد که منبر می تواند زمینه ساز این تبلیغ چهره به چهره باشد.
مدیریت نمودن تبلیغ
عضو خبرگان رهبری خطاب به مبلغین بیان کرد: مدیریت تبلیغ بر عهده شما مبلغین می باشد، چه بسا در مجالس بچه ها حوصله نداشته باشند و حق هم دارند اما باید جلسه ای جداگانه با آنها داشته باشید. حال اگر یک دل هم در جلسات شما متاثر شود شما وظیفه خود را انجام داده اید، «حضرت نوح(ع)» نهصد سال تبلیغ کرد اما هشتاد و اندی نفر فقط به او ایمان آوردند، بنابراین با نشاط و امید راه خود را ادامه دهید.
سومین ماموریت/دفاع از انقلاب اسلامی
آیت الله خاتمی، دفاع از انقلاب اسلامی را سومین ماموریت و وظیفه روحانیت دانست و بیان کرد: بعضی ها بیان می کنند که دوره انقلاب اسلامی گذشته است و ما به حکومت رسیده ایم، اما مقام معظم رهبری این طرز تفکر را نقد کردند و فرموده اند: انقلاب اسلامی همچنان باقی است و دشمنان در پی فرو ریختن انقلاب می باشند. بنابراین دفاع از کیان انقلاب اسلامی، قانون اساسی ، دفاع از ولایت فقیه ، خط امام و مواضع رهبری دفاع از انقلاب اسلامی می باشد.
هشدار نسبت به نفوذ دشمن
امام جمعه موقت تهران با اشاره به هشدار مقام معظم رهبری درباره نفوذ دشمن بیان کرد: مقام معظم رهبری بعد از برجام در سخنرانی هایی که داشته اند به کلمه ” نفوذ دشمن ” اشاره کردند که دشمن در پی نفوذ گسترده است حال از نفوذ فیزیکی گرفته تا اقتصادی و امنیتی و از همه خطرناکتر نفوذ فرهنگی دشمن است.
تلبیغ فرهنگ ایمان به وعده های الهی

آیت الله خاتمی به راه های جلوگیری از نفوذ فرهنگی دشمن اشاره و بیان کرد: در این دهه محرم باید چند فرهنگ ضروری را تبلیغ نمود تا نفوذ فرهنگی دشمن از بین برود، فرهنگ ایمان به وعده های الهی فرهنگی است که انقلاب را ساخته و تداوم بخشیده ، بنابراین باید این فرهنگ تبلیغ شود تا نسل ما ضد ضربه در مقابل تهاجم دشمن بشود. مسئله ایمان به وعده های الهی بسیاری ضرورت دارد که در خصوص وعده های الهی چندین نمونه قرآنی درقرآن کریم بیان شده است.
تبلیغ فرهنگ بیان و شنیدن سخن مستند
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سخن مستند گفتن و سخن مستند شنیدن را دومین فرهنگ ضروری در جامعه عنوان کرد و گفت: امروزه هیج کس نمی تواند جلوی فضای مجازی را بگیرد ولی لازم است نسلمان را بیمه کنیم تا یک مطلب را که به آن مستند نرسیده اند نگویند و نشنوند و هر حرفی را قبول نکنند. پرداختن به شایعات و سخنان کذب، از جمله مباحثی است که امروزه بسیار مشاهده می شود.
تبلیغ فرهنگ نفرت از استعمار
آیت الله خاتمی به سومین فرهنگ سازی ضروری در مقابل نفوذ فرهنگی دشمن اشاره و اظهار کرد: سومین فرهنگ ضروری در این مقطع همان فرهنگی است که مقام معظم رهبری نیز تاکید داشته اند و آن فرهنگ نفرت از استعمار که در راس آنها آمریکا می باشد.
عضو خبرگان رهبری با اشاره به موضوع برجام و شعار مرگ بر آمریکا تصریح کرد: برجام تصویت هم بشود شعار مرگ بر آمریکا سرجای خودش باقی است و نمی توان جنایات ۶۰ ساله آمریکا را جبران کرد، جنایاتی که در بحرین ، یمن ، سوریه در حال انجام است یقینا با چراغ سبز آمریکا صورت می گیرد، مطمئن باشید روز بعد از تصویب برجام توطئه های جدیدی آغاز خواهد شد.
آیت الله خاتمی تصریح کرد: امروز گفتن مرگ بر آمریکا بسیار معنا دارد ، آمریکا در طول ۵۰ سال اخیر به ۲۵ کشور دنیا به طور مستقیم وغیر مستقیم تجاوز کرده است که باید به طور مستند این جنایات آمریکا بیان شود.
تبلیغ فرهنگ عاشورایی/فرهنگ عزت و ذلت ناپذیری/مقاومت
استاد حوزه علمیه در ادامه بیان کرد: فرهنگ عاشورایی، فرهنگ عزت و ذلت ناپذیری ، فرهنگ مقاومت و خستگی ناپذیری از دیگر فرهنگ های ضروری در مقابله با نفوذ فرهنگی دشمن می باشد.
فرهنگ ولایت مداری اساسی ترین فرهنگ ها
آیت الله خاتمی به فرهنگ ولایت مداری اشاره و بیان کرد: فرهنگی که اساسی ترین آن است فرهنگ ولایت مداری می باشد، همراه با ولایت بودن کافی نیست که بگوید با سلام و درود بر مقام معظم رهبری اما در عمل کار خودش را بکند، بلکه باید در عمل نیز با ولایت باشد.
وی در ادامه گفت: ولی فقیه جانشین عام امام زمان(عج) است، در فتنه ۸۸ می خواستند این فرهنگ را بشکنند تا ولی فقیه را به عنوان یک رهبر سیاسی معمولی معرفی کنند، اما نتوانستند و خودشان شکسته شدند، در این ایام محرم باید این فرهنگ نیز ترویج شود. کربلا کانون این فرهنگ بود وقتی آن پیرمرد کربلایی بر زمین افتاد و حبیب سراغش آمد دیگر رمقی نداشت از او پرسید سفارشی دارد و گفت سفارشم این است که حسین(ع) را تنها نگذارید.
تشنگان منا یا حسین(ع) گویان جان دادند
آیت الله خاتمی در پایان با اشاره به حادثه منا بیان کرد: امسال محرم ما از عید قربان آغاز شده است، تشنگان منا با یا حسین(ع ) جان دادند اکثر جان باختگان منا لب تشنه جان دادند و موقع جان دادن “یا ابوالفضل(ع) و یا حسین(ع)” می گفتند و جان می دادند.
عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) تأکید کرد: این عزیزان اکثراً عاشق بی قرار ابا عبدالله(ع) بودند و گریه بر تشنگی امام حسین(ع) کردند و خودشان هم لب تشنه جان دادند.
تبیین فرهنگ عاشورا
در حاشیه این همایش، آیت الله خاتمی در گفتگو با خبرنگاران که خبرنگار ابنا نیز حضور داشت ، با توجه به مهمترین وظیفه مبلغین عنوان کرد: فرهنگ عاشورا فرهنگ حیات است، معرفی درست این فرهنگ در پیدایش و تداوم این انقلاب حرف اول را می زند.
وی در ادامه گفت: سفارش ما به مبلغان که سفیران نور و معنویت هستند و مداحان عزیز اهل بیت (ع) که هنرمندان آیینی هستند، این است که در مقطع کنونی فرهنگ عاشورا را تبیین کنند.
همچنین فرهنگ عزت و ذلت ناپذیری، فرهنگ ولایت مداری، فرهنگ مقاومت و هزینه کردن در راه دین که به نظر می رسد می تواند مهمترین سوژه سخن ما در ماه محرم باشد.
بنا بر این گزارش،در این مراسم پوستر همایش بزرگداشت عالم واقف « آیت الله میرزا ابوطالب قمی» توسط آیت الله خاتمی و حجت الاسلام و المسلمین شرفخانی رونمایی گردید.

گزارش و خبر از: امیرمحسن سلطان احمدی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید