کد خبر : 1546
تاریخ انتشار : جمعه 29 آبان 1394 - 17:06
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای ترک مسجد و همنشینی با مفسد از علامات انسان غافل بسته هستند

ترک مسجد و همنشینی با مفسد از علامات انسان غافل

ترک مسجد و همنشینی با مفسد از علامات انسان غافل

استاد محمد شجاعی در جلسه هفتگی انسان شناسی مورخه ۲۷ آبان ۹۴ با اشاره به حدیثی از امام حسن(ع)، ترک مسجد و اجتماعات جمعی مومنین، همچنین همنشینی با فاسدان را از دیگر علامات شخص غافل بر شمرد که در ادامه گزیده های این جلسه می آید.

شامگاه سه شنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۴ جلسه هفتگی انسان شناسی استاد محمد شجاعی در مسجد الرضا(ع) برگزار شد، استاد در این جلسه در شرح حدیثی از امام حسن مجتبی(ع) به دو ویژگی افراد غافل که شامل ” ترک مسجد و اجتماعات مومنین” و دیگری ” همنشینی با افراد فاسد” بود پرداخت و در ادامه نقدی هم بر اشتغال و تحصیل بانوان نمود که در ادامه گزیده ای از این جلسه را که یاداشت نمودم تقدیمتان می نمایم.

دو علامت انسان غافل در حدیثی از امام حسن مجتبی(ع)

امام حسن مجتبی (ع) فرمودند: ” اَلْغَفْلَهُ تَرَکُکَ الْمَسْجَدوَ طَاعَتُکَ الْمُفْسِدَ ” امام در این حدیث به یکی از نشانه های غفلت که ترک مسجد می باشد اشاره نمودند و می فرمایند که غفلت آن است که مسجد را ترک کنی و از مفسد اطاعت کنی.

تاکید اسلام به برپایی نماز به صورت جماعت

در اسلام نماز اصالتا به جماعت می باشد و نماز فرادا یک اجازه و اذن برای رفع عذر است که وقتی کسی عذری دارد و نمی تواند به مسجد و جماعت برود آن را فرادا می خواند ولی اصل نماز به جماعت است.

حدیثی از پیامبر(ص) درباره تارک الصلاه

پیامبر اکرم در حدیثی می فرماید:«سلموا على الیهود والنصارى ولا تسلموا على یهود أمتی قیل ومن یهود أمتک قال تراک الصلاه »؛بر یهود و نصاری سلام دهیدولی بر یهود امت من سلام نکنید. گفته شد یارسول الله(ص) یهود امت شما چه کسانی اند فرمودند: کسانی که نماز را ترک گفته اند.

برپایی نماز جماعت در معرکه عاشورا

 امام حسین(ع) در روز عاشورا وسط معرکه جنگ را متوقف نمود تا نماز جماعت بخواند و این نشان از اهمیت نماز جماعت می باشد، حتی در قرآن نیز آمده که در زمان جنگ چند نفر مراقبت نمایند تا بقیه نماز جماعت بخوانند.

 انسانی که با کوچکترین بهانه از مسجد و نماز جماعت خودداری می نماید یک بی توجهی به حکم الهی نموده و غفلت کرده است.

غفلت طوری نیست که یک دفعه سمت انسان بیاید بلکه ذره ذره به سمت انسان می آید و او را از خیلی از وظایفش باز می دارد.

کلید همه بدبختی ها چیست؟

کلید همه بدبختی های دنیا و آخرت در تنبلی و بی حوصلگی است، کلمه ی ” من حال ندارم ” چیز بسیار بدی است.کسی که همیشه اینجور است و می گوید من حال ندارم باید به خود تلقین کند و به جماعت برود تا از روح جمعی استفاده نماید،بنابراین خیرات و برکاتی که در روح جمعی ، نماز جماعت ، دعاهای جمعی بدست می آید هرگز در فرادا بدست نمی آید. فرق آن مانند یک جای تاریک با یک شمع و جای تاریک دیگر با چندین شمع می باشد که روشنایی این دو مکان با هم فرق ها دارد.

استفاده از روح جمعی مومنین

انسان از روح جمعی مومنین استفاده های زیادی می برد و عامل بقای اسلام و سعادت اجتماع نیز همین اجتماعات جمعی مومنین می باشد.

ترک مسجد و نماز جماعت از نشانه های غفلت

کسانی که در اجتماعات مومنین ، نماز جماعت شرکت نمی کنند به مرور دچار سردی روح و افسردگی می شوند که باب بسیاری از غم ها و وسوسه ها به سوی آن ها باز می شود. اما در اجتماع چون از روح جمعی مومنین استفاده می کنند بسیاری از آسیب ها از آن ها دور می گردد و با هر بار که به نماز جماعت می روند از آسیب ها بیمه می شوند.

رفتن به مسجد انسان را از وسوسه واکسینه می کند

 انسان هر جا باشد باید برنامه اش را جوری تنظیم نماید که موقع نماز به جماعت مسجد برسد، افرادی که مسجد نمی روند خیلی زود وسوسه شیطان در قلب آنها اثر می گذارد در صورتی که مسجد انسان را در برابر وسوسه ها قدرتمند نموده و انسان را واکسینه می کند و به انسان قدرت روحی می دهد ، بنابراین یکی از علامات شخص غافل مسجد نیامدن است.

پرهیز از افراط و تفریط در حضور بانوان در اجتماع

 زنان از صدر اسلام در اجتماعات حضور داشته اند و نمی توان نقش آنها را نادیده گرفت حال در نماز جماعت نیز حضور خانم ها بسیار خوب است اما زمانی خانم ها می توانند به مسجد و جماعت بروند که وظیفه همسرداری و بچه داری خود را انجام داده باشند و در مقابل خانواده وظیفه ای نداشته باشند ، بنابراین وقتی یک خانم وظایف خود را انجام داده دیگر سختگیری نامعقول برخی آقایان در این خصوص درست نیست .

انتقاد از اشتغالات شغلی و درسی بانوان

متاسفانه امروزه برخی از اشتغالات شغلی خانم ها درست نیست، مردی که نفقه بر او واجب است نمی تواند درس بخواند و شاغل شود اما نصف ظرفیت دانشگاه ها را خانم ها اشغال کرده اند در صورتی که نفقه بر خانم ها واجب نیست و اکنون خانم ها شاغل شده اند و آقایان که نفقه بر گردن آنها می باشد بیکار هستند و همین امر باعث شده که مردها تن به ازدواج نمی دهند.

خیلی از خانم ها به رشته ای رفته اند که آن رشته مردانه است و در آن رشته فارغ التحصیل شده اند و به خانه رفته و اکنون خانه دار هستند و فقط برخی برای کسب مدرک و دانشگاه رفتن اقدام به این کار کرده اند و خیلی از مشاغل آقایان را گرفته اند، متاسفانه از نظر تقسیم بندی درس و اشتغال از سوی مسئولین تقسیم بندی درستی صورت نگرفته است، حال نباید تا این حد در حضور خانم ها افراط شود و نه از آن طرف برای رفتن خانم ها به نماز جماعت تفریط گردد.

مطیع افراد فاسد شدن از علامات غافلین

در ادامه ی این حدیث که امام حسن مجتبی(ع) فرمودند: ” اَلْغَفْلَهُ تَرَکُکَ الْمَسْجَدوَ طَاعَتُکَ الْمُفْسِدَ ” ؛بعد از ترک مسجد ، مطیع افراد فاسد شدن دومین علامت شخص غافل می باشد که فرد مطیع افراد فاسد است به نحوی که نظرات فاسدین روی او تاثیر می گذارد و خیلی راحت موضع دینی و انقلابی خود را رها می کند. که گاهی افراد اینقدر سادگی در روابط خود می کنند که فریب افراد فاسد را می خورند.

قرآن چندین آیه را به این امر اختصاص داده که در ارتباط با چنین افرادی مواظب باشید که ظاهر آنها شما را فریب ندهد.

آمریکا طبیعت گرا و تروریست به ذات است

آمریکا تروریست به ذات است و هرگز تغییر نمی کند، چون طبیعت گرا می باشد خشونت، قتل، غارت، جنایت در ذات او قرار دارد، فقط افراد فطرت گرا هستند که می توانند اخلاق را رعایت کنند ولی کسی که طبیعت گرا است هرگز نمی تواند حتی شریک بپذیرد بی وفایت، خیانت و جنایت در ذات او است و این طبیعت گراها یک طبیعت ثابت دارند و هرگز تغییر نمی کنند، در صورتی که ایمان است که انسان را وسعت می دهد و باعث می شود که انسان بتواند از این دنیا بگذرد و عدالت داشته باشد حال کسی که ایمان ندارد هرگز نمی تواند بنابراین باید اینطور آدم های فاسد و مفسد را مراقب بود و فریب ظاهر آنها را نخورد.

فرد فاسد قابل اعتماد و معاشرت نیست

اگر کسی دین نداشت و فاسد بود اصلا قابل اعتماد و قابل معاشرت نیست بنابراین شرط دینداری شرط بسیار مهمی است انسان حتی به شخصی که نماز جماعت نمی خواند برای ازدواج حتی دختر هم نباید بدهد، با چنین افرادی باید فاصله دار برخورد کرد و نگذارید چنین کسی به شما خط بدهد وهمچنین تحت تاثیر ارتباط با چنین افرادی قرار نگیرید.

قیامت پنجاه هزار سال است و هر هزار سال آن یک سوال پرسیده می شود حال فرد غافل با اینکه مسجد هم می رود اما از این پنجاه سوال غافل است و دنبال این نیست که از این سوالات در قیامت چگونه رد شود.

غافل شدن از امام زمان(عج) بزرگترین غفلت

مردم دینی داری آنها هم با غفلت است و مهمترین غفلت مردم دین دار غافل شدن از امام زمان(عج) است، اگر ما امام زمان(عج) را درک می کردیم تمام عمر خادم او بودیم اما مردم دیندار هدفشان این نیست که به امام زمانشان کمک کنند امروزه کسی نه دلش برای امام زمان(عج) می سوزد و نه اینکه دل تنگ امام می شود.

عزاداری برای حسین سال ۶۱ و فراموش کردن حسین زمان

امروز بیش از ۲۰ میلیون نفر اربعین پیاده به زیارت امام حسین(ع) می روند حال اگر همین ۲۰ میلیون نفر بسیج می شدند و برای امام زمان(عج) که حسین زمان می باشد از او حمایت می کردند امام تنها نبود،امروز کسی به هل من ناصر ینصرنی امام زمان(عج) کاری ندارد و پاسخ نمی دهد مصیبت اعظم امروز غفلت از خود امام زمان(عج) می باشد.

عزاداری های امروز که برای امام حسین(ع) و بدون معرفت به حسین زمان وجود مقدس امام زمان(عج) است چیزی از آن بدست نمی آید در این عزاداری ها غریبترین کس امام زمان(عج) می باشد و حسین زمان فراموش شده است.

اُنس با اینترنت و تلگرام و مهجور بودن قرآن

امروزه مردم دنبال یادگیری کامپیوتر،تایپ،اینترنت ، تلگرام هستند اما دنبال یادگیری قرآن نیستند،با فضای مجازی و ورزش انس دارند اما تا اسم قرآن می آید می گویند حال نداریم.آیا روزی ۵۰ آیه قرآن که دستور دادند بخوانیم می خوانیم؟چرا امروز قرآن این چنین در بین ما مهجور است و به آن جدی نیستیم؟ به خاطر این است که غافل هستیم، برایمان مهم نیست شب اول قبر از ما چه می پرسند.

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

درس اخلاق زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید