کد خبر : 1980
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 مرداد 1395 - 13:58

توصیه های استاد بهتاش برای ماندگار شدن یک مداح

یدالله بهتاش استاد و پیشکسوت مداحی در جلسه آموزش تخصصی مداحان شمال شرق تهران عوامل ماندنی شدن یک مداح را در جامعه تبیین نمود و گفت:راه و عوامل ماندنی شدن یک مداح خلوص،صداقت، مطالعه و خودسازی می باشد.

جلسه آموزش تخصصی مداحان شمال شرق تهران عصر چهارشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۴ در محل سرای محله شمیران نو با سخنرانی استاد حاج یدالله بهتاش برگزار شد که در این جلسه استاد بهتاش نکات مهمی برای ماندنی شدن یک مداح بیان نمودند که گزیده این جلسه آموزشی در ادامه تقدیم شما مادحین اهل بیت(ع) می گردد.

اثر موعظه و پند

موعظه را لازم نیست از بالاتر از خود بشنویم گاهی از کوچکتر از خود هم می شود موعظه را شنید و آموخت.

نصیحت مورچه به حضرت سلیمان(ع)

حضرت سلیمان(ع) هم پیامبر بودند و هم اینکه سلطنت قوی داشتند به طوری که وقتی جایی می خواستند بروند باد در اختیار حضرت سلیمان بود و باد وسایل و همراهان وی را جا به جا می کرد و می آورد،اما همین جناب سلیمان یک مورچه او را نصیحت کرد و به حرف مورچه گوش داد،مورچه به وی گفت:چرا خدا باد را در اختیارت گذاشته است؟ چون زندگی بر باد است پس زیاد دلبسته به آن نباش.

پس لازم نیست حتما کسی بزرگتر ما را موعظه و نصیحت کند.

عواملی که باعث می شود یک مداح ماندنی و ماندگار شود

۱/ خلوص

چه می شود یک مداح ماندنی می شود؟این ماندنی شدن همه اش به سبک و صدا هم نیست یکی از عوامل مهم این ماندنی شدن یک مداح خلوص است.

برای خدا بخوانید نه تعریف و تمجید مردم

اگر می خوانید و مداحی می کنید برای خدا باشد کاری نکنید که بخواهید خودتان یا سبک و صدایتان را مطرح کنید بلکه خلوص داشته باشید و برای خدا بخوانید،بعضی ها به صدا و سبک خود می نازند این ها یک مداح را ماندنی نمی کند.

کاری که برای خدا باشد ماندنی می شود

 قرآن می فرماید:« کلُّ مَنْ عَلیها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالجلالِ والاکرامِ» همه چیز فانی می شود جز خداوند،پس اگر ثروتمند هستید پولهایتان را در راه خدا خرج کنید و در هر کاری هستید کارهایتان در راه خدا باشد و کاری که در راه خدا انجام شده ماندگار و ماندنی می شود.

اگر روضه می خوانید برای اینکه بانی از شما تعریف کند نباشد بلکه برای خدا باشد که اگر نیت و خلوص شما برای خدا بود شما ماندنی می شوید اما هر چیز که از خدا جدا شود نمی ماند.

ماندنی شدن مداح با خلوص در مداحی

خلوص در عمل مانند ویتامین در غذا یا عیار در طلا می باشد و روضه خوانی که در آن خلوص باشد ماندنی می شود.

۲/ صداقت

در روضه خوانی صداقت داشته باشید

در روضه خوانی هرگز دروغ نگویید،نه روضه دروغ بخوانید و نه اینکه حرفی دروغ بزنید. دروغ شوخی،جدی ، کوچک و بزرگ ندارد و گناه است.

دروغ در حدیثی از امام باقر(ع)

حدیثی از امام باقر(ع) پیرامون دروغ که در کتاب شریف بحار جلد ۷۲ صفحه ۲۳۶ آمده که امام باقر(ع) می فرماید: « ان اللَّه عز و جل جعل للشر اقفالا، و جعل مفاتیح تلک الاقفال الشراب، و الکذب شر من الشراب»

 خداوند متعال براى شر و بدى، قفلهایى قرار داده و کلید آن قفلها شراب است سپس اضافه فرمود: دروغ از شراب هم بدتر است.

به خاطر گریاندن مردم دروغ نگویید

هرگز به خاطر اینکه مردم را بگریانید نسبت به اهل بیت(ع) دروغ نگویید که گناهی عظیم می باشد حتما که نباید از مردم اشک گرفت ما وظیفه روضه خوانی را داریم و وقتی گوینده و شنونده راست بگویند اهل بهشت خواهند بود.پس مستند حرف بزنید و روضه بخوانید.

۳/ مطالعه

مداح موفق باید مطالعه قوی داشته باشد

مطالعه مستمر یکی دیگر از عوامل ماندنی شدن یک مداح است،با سی دی گوش کردن و روضه حفظ نمودن مداح ماندنی نمی شود لازمه ماندنی شدن مطالعه مستمر و قوی است، حداقل یک مداح باید یک دوره تاریخ ۱۴ معصوم را مطالعه و یاداشت برداری نماید در صورتی که بعضی ها فقط روضه خوان چند امام هستند.

مطالعه و یاداشت برداری نمودن

حداقل کتاب منتهی الامال شیخ عباس را از اول تا آخر بخوانید و از آن فیش برداری نمایید؛بیوگرافی،سیره و رفتار،روضه و گریز ها را تهیه و یاداشت نمایید.

نذرنمودن و خیرات فرهنگی در هیئت ها

 حتما در نذری نمودن ها که نباید شکم را سیر نمود سعی کنید برای امواتتان کتاب های مستند و خوب را نذر و هدیه نمایید مثلا چند جلد کتاب درباره حجاب تهیه و به دختران فامیل هدیه نمایید.

۴/ خودسازی

مداح باید اهل خودسازی و عبادت باشد

 خودسازی  از دیگر عوامل ماندگار شدن مداحان باست،مردم فقط به خواندن مداح نگاه نمی کنند بلکه به رفتار و کردار مداح هم نگاه می کنند و یک مداح امام حسین(ع) باید اهل خودسازی و عبادت باشد،نمازش را اول وقت بخواند ، به مسجد برود و اهل مسجد باشد نه اینکه فقط به خاطر منبر و مداحی به مسجد برود.

بعضی از مداحان را در هیئت ها می بینیم اما در مساجد حضور ندارند یا اینکه لباس مناسب نمی پوشند.

یک پارچه که متبرک به نام امام حسین(ع) می شود ارزش و احترام خاصی در بین مردم پیدا می کند و یک مداح هم که نام امام را می برد و سینه زن امام است او نیز متبرک است به شرطی که کثیف نشود و به لجن نیفتد که لازمه آن خودسازی است اما یک مداح که یک عمر حسین حسین گفته اما هیچ تاثیری در زندگی خودش نداشته چه مداحی است؟مداح باید اهل خودسازی باشد اول روی خودتان کار کنید طوری باشید که زینت و آبروی اهل بیت(ع) شوید.

پرهیز از سبک خوانندگان معلوم الحال

 یک مداح وقتی مداحی می کند با مداحی اش باید مردم را یاد اهل بیت(ع) بیندازد نه اینکه از سبک خواننده ای معلوم الحال استفاده کند که به جای اینکه در آن مجلس مستمعین یاد اهل بیت(ع) بیفتند همه یاد آن خواننده بیفتند.

استفاده از پند و موعظه و حدیث در مجالس

مجالس ما نباید خالی از موعظه باشد سعی کنید از شعرهای پند و موعظه استفاده کنید و شعرهای اخلاقی و پندیاتی بخوانید و در ادامه آن شعر هم حدیثی متناسب با آن پند اخلاقی بیان کنید.

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید