کد خبر : 2030
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 مهر 1395 - 17:32

گرفتن خون بهای امام حسین از ظالمان دعا و شعار شیعه

آیت الله جوادی آملی:با بیان اینکه شعار رسمی ما، گرفتن خون بهای حسین علیه السلام از ظالمین می باشد، بیان داشت: این جمله «وَ جَعَلَنَا وَ إِیَّاکُمْ مِنَ الطَّالِبِینَ بِثَأْرِهِ(علیه الصلاه و عَلَیْهِ السَّلَام)» یعنی خدایا آن توفیق را به ما مرحمت کن که ما خون بهای حسین‌بن‌علی را از ظالمان بگیریم این دعا و شعار رسمی ما شیعه‌هاست.

آیت الله جوادی آملی در جلسه درس اخلاق هفتگی خود که عصر پنجشنبه ۱۵ مهرماه سالجاری در نمازخانه بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد،با تسلیت فرارسیدن ما ه محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان حسین بن علی(علیهما السلام) بیان داشتند:این جمله «أَعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَنَا [و اجورکم] بِمُصَابِنَا بِالْحُسَیْنِ(عَلَیْهِ السَّلَام) وَ جَعَلَنَا وَ إِیَّاکُمْ مِنَ الطَّالِبِینَ بِثَأْرِهِ(علیه الصلاه و عَلَیْهِ السَّلَام)» شعار رسمی ما در ایام محرم است.

وی ادامه داد:این شعار شامل دو بخش می‌شود: بخش اول این است که ما مصیبت‌ زده‌ایم و سوگوار, اجر ما از ذات اقدس الهی باشد خدای سبحان به همه عزاداران اجر سوگواری را مرحمت کند می‌گوییم «أَعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَنَا [و اجورکم] بِمُصَابِنَا بِالْحُسَیْنِ(عَلَیْهِ السَّلَام)» نه تنها اجر بدهد اجر مهم و عظیم عطا کند.

گرفتن خون بهای حسین از ظالمان دعا و شعار رسمی شیعه

صاحب تفسیر تسنیم با بیان اینکه شعار رسمی ما، گرفتن خون بهای حسین علیه السلام از ظالمین می باشد، بیان داشت: این جمله «وَ جَعَلَنَا وَ إِیَّاکُمْ مِنَ الطَّالِبِینَ بِثَأْرِهِ(علیه الصلاه و عَلَیْهِ السَّلَام)» یعنی خدایا آن توفیق را به ما مرحمت کن که ما خون بهای حسین‌بن‌علی را از ظالمان بگیریم این دعا و شعار رسمی ما شیعه‌هاست.

وی افزود:این بخش دوم برای همیشه یک پیام زنده‌ای دارد و عاشورا را برای همیشه زنده نگه می‌دارد، ما در این دعا از ذات اقدس الهی مسئلت می‌کنیم آن توفیق را به ما بدهد که ما خونبهای حسین‌بن‌علی را بگیریم.

چگونه ما فرزندان امام حسین(ع) حساب می شویم؟

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه خداوند در قرآن فرمود هر کس مظلومانه کشته شد ما برای اولیای او حقّ قصاص قائلیم،گفت: ما فرزندان حسین بن علی هستیم پدر ما را شهید کردند ما حق داریم خونبها بگیریم،خب چطور ما فرزندان حسین بن علی هستیم؟ برای اینکه وجود مبارک پیغمبر(علیه و علی آله آلاف التحیّه والثناء) یک اعلام رسمی کرد فرمود ما حاضریم شما را به عنوان فرزندی قبول کنیم بیایید بچه‌های ما بشوید «أنا و علی ابوا هذه الامه» یک اعلام رسمی کرد.

وی ادامه داد:امام هر عصری همین شعار را دارد وجود مبارک حسین بن علی هم می‌فرماید بیایید فرزند ما بشوید ما هم شیعه او شدیم, شدیم فرزند او پس پدر ما را شهید کردند ما تا روز قیامت حق داریم خونبهای پدرمان را بگیریم.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: همان‌طوری که ما فرزندان آن ذوات قدسی هستیم ، ظالمان و غاصبان و صهیونیست‌ها و استکبار جهانی هم فرزندان همان‌ غاصبان هستند، این شعار تنها برای ثواب نیست این درس شهادت است این درس جهاد است.

وی اظهار کرد: پس اینها که در دفاع مقدس هشت ساله و مانند آن با صدامیان یا کسانی که با صهیونیست‌ها یا کسانی که با آل‌سعود مبارزه می‌کنند اینها دارند خونبهای حسین‌بن‌علی را می‌گیرند برای اینکه شعار رسمی ما این است. چرا به ما گفتند وقتی به یکدیگر رسیدید این دو جمله را بگویید «أَعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَنَا [و اجورکم] بِمُصَابِنَا بِالْحُسَیْنِ(عَلَیْهِ السَّلَام) وَ جَعَلَنَا وَ إِیَّاکُمْ مِنَ الطَّالِبِینَ بِثَأْرِهِ(علیه الصلاه و عَلَیْهِ السَّلَام)» خدا آن توفیق را به ما بدهد که ما خونبهای حسین بن علی را بگیریم.

حزن و ماتم امام رضا(ع) در ایام محرم

آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنانشان به اهمیت حزن و ماتم در ایام عزاداری اشاره و بیان کرد:ریّان‌بن‌شبیب که خدمت امام رضا(سلام الله علیه) مشرّف شد به حضرت عرض کرد غمگین هستید؟ فرمود امروز اول محرم است و گریه بر سالار شهیدان فضایل فراوانی دارد.

وی ادامه داد:آن‌گاه دستورهای متعددی امام رضا به ریان‌بن‌شبیب داد . وجود مبارک امام(سلام الله علیه) فرمود: یابن شبیب! هر وقت به یاد حسین  بن علی و شهدای کربلا افتادی به ذات مقدس حسین بن علی خطاب بکن بگو «یا لیتنی کنت معکم فأفوض معکم فوزا عظیما».

یا لیتنی یعنی آرزوی شهادت و جهاد

آیت الله جوادی آملی ابراز داشت:هر وقت به یاد کربلا و حسین بن علی افتادی این «یا لیتنی» را بگو این یعنی چه؟ خب ما که آن وقت کربلا نبودیم یک آرزوی بیخودی هست ولی نه, این پیام دارد یعنی ای کاش من این فکر را می‌داشتم الآن هم این فکر را داشته باشم در راه دین جهاد کنم، در راه دین شهید بشویم، این «یا لیتنی» آرزوی شهادت است، آرزوی جهاد است، آرزوی مبارزه است، پس این پیام زنده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید