کد خبر : 2865
تاریخ انتشار : جمعه 26 آبان 1396 - 16:57

پایان سیر انسان و نسخه درست شدنش / الله کیست

آیت الله جاودان از علمای اخلاق شهر تهران در سخنرانی شب ۲۸ ماه صفر بیاناتی درباره خصوصیات قیامت و رسیدن انسانها بعد از سیرشان به ربشان ، الله کیست ؟ نسخه درست شدن انسانها و راه رسیدن به کسب دلسوزی و مهربانی خدا سخن گفتند که در ادامه گزیده یاداشت هایم می آید.

پایان سیر انسان و نسخه درست شدن او موضوع صحبت های آیت الله جاودان از علمای اخلاق شهر تهران در سخنرانی شب ۲۸ ماه صفر بود که معظم له بیاناتی درباره خصوصیات قیامت و رسیدن انسانها بعد از سیرشان به ربشان ، الله کیست ؟ نسخه درست شدن انسانها و راه رسیدن به کسب دلسوزی و مهربانی خدا سخن گفتند که در ادامه گزیده یاداشت هایم می آید.

بسم الله الرحمان الرحیم

توفیق شد که شب گذشته پنج شنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۶در شب شهادت پیامبر اعظم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) در مراسم عزاداری حسینیه آیت الله مرحوم شیخ مرتضی زاهد با حضور حضرت آیت الله محمد علی جاودان شرکت کنم و ایشان در این مجلس درباره خصوصیات قیامت ، علت سیر انسان ها و رسیدن به ربشان ، الله کیست؟  به استناد آیاتی از قرآن کریم سخن گفتند ، که در ادامه گزیده ای از  یاداشت هایم را از بیانات معظم له جهت بهره شما معارف جویان عزیز که امکان حضور در این جلسه را نداشتید تقدیم می گردد.

گزیده بیانات آیت الله جاودان در این جلسه:

پایان سیر انسان و نسخه درست شدنش - الله کیست - آیت الله جاودان‬‎

تاکید قرآن بر رسیدن انسان ها در پایان این سیر به ربشان

آیت الله جاودان در این جلسه فرمودند: سیر انسان بعد از سیر همه در این دنیا به سوی رب خود خواهد بود. در آیه ۴۴ سوره نازعات خداوند می فرماید: « إِلی‏ رَبِّکَ مُنْتَهاها » ، انسان در نهایت به سوی ربش می رود. و در آیاتی از سوره نجم آمده که خداوند می فرماید: « وَأَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى ، وَأَنَّ سَعْیَهُ سَوْفَ یُرَى ، ثُمَّ یُجْزَاهُ الْجَزَاءَ الْأَوْفَى ، وَأَنَّ إِلَى رَبِّکَ الْمُنْتَهَى »،بنا بر آیات قرآن به طور مسلم حرکت انسان به سوی ربش به پایان می رسد.

بعد از این دیگر راهی وجود ندارد و این آخر راه است که همه موجودات به خدا پایان می پذیرند.

سیر انسان و مقصدش رسیدن به رب در قیامت است

باز در خصوص سیر انسان در سوره انشقاق خداوند می فرماید: « یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلی‏ رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاقیهِ » ، ای انسان تو عاقبت بعد از این سیر به سوی ربت می روی. حالا تو راه می روی و سیر میکنی حتی اگر خواب باشی، خوب باشی یا گمراه باشی این سیر برقرار است و انسان سیری همراه با مقصد دارد تا به قیامت برسد و ربش را ملاقات کند.

در پایان این سیر انسان با اعمال خوب و بدش در قیامت مواجه خواهد شد

هر چه در اینجا سیر کنید در قیامت آن را ملاقات خواهید کرد ، انسان سیر خود را ملاقات خواهد کرد و آن اعمالی که در اینجا انجام داده آنجا ملاقات خواهد کرد. آن مشقتی که کشیدی را در آنجا ملاقات می کنید ، اگر بدی بوده بدی ها و اگر خوبی بوده خوبی ها را آنجا خالص ملاقات خواهد کرد.  و این سیر انسان تا قیامت و رسیدن به رب است.

روایت داریم که جهنم خانه ای است که یک ذره رحمت در آن نیست و بهشت یک خانه ای است که سراسر رحمت است.

 پایان این سیر را ملاقات با رب است ، شما یک سیر می کنید تا به ربتان برسید و آنجا رب را ملاقات می کنید. یعنی در قیامت بر اساس سیر اعمالتان غضب یا مرحمت ربتان را می بینید.

انسان در قیامت تمام رفتار و اعمالش در سیر دنیوی خود را خواهد دید

انسان زحماتش را در راه و سیری که رفته آنجا ملاقات میکند و آنجا با اینکه همه انسانها حضور دارد او فقط عمل خودش را میبیند ، من هستم و خودم.

از خواص قیامت این است که انسان آنجا تک و تنها فقط اعمال خودش را می بیند و هر کس لخت است اما کسی به کسی نیست.

کسی بالاتر از خدا نیست و خدا تنها ولی انسانهاست

دیگر هیچ کس بالاتر از رب انسان نیست، پس قرار شد همه به ربشان برسند و در قیامت همه ربشان را ملاقات می کنند و دیگر بالاتر از رب تو کسی نیست.

آیه ۱۹۶ سوره اعراف خداوند می فرماید : « إِنَّ وَلِیِّیَ اللَّهُ الَّذی نَزَّلَ الْکِتابَ وَ هُوَ یَتَوَلَّی الصَّالِحینَ » ، خدا تنها ولی انسانهاست و منحصرا ما هیچ ولی دیگری ندارم و تنها و تنها ولی ما الله است.

 الله کیست؟ 

آیت الله جاودان در ادامه بیاناتشان با این پرسش که الله کیست؟ فرمودند: الله همان رب که قرآن می فرماید إِلی‏ رَبِّکَ مُنْتَهاها و در جای دیگر فرموده وَأَنَّ إِلَى رَبِّکَ الْمُنْتَهَى است. رب تو برترین ربی است که در جهان است.

 پس ولی من الله است. الله هم اسم اعظم است و اسم اعظم خدا رب من است. پس رب من بالای سر من ایستاده و همه چیز تحت ولایت اوست. پس ولی او کسی است که خیرش به همه می رسد.

الله اسم اعظم الهی بالای سر رسول اکرم(ص) است و بزرگترین اسم از اسماء الهی است. اوست که ولایت امور پیامبر(ص) ما را در دست دارد و او را تا آنجا که ممکن است و از آن بالاتر وجود ندارد می برد. لذا در عالم هیچ کس آنجا که ان بزرگوار رفته کسی نرفته است.

بالاتر از خدا مهربانی نیست و برای انسانی که اختیارات خود را به او سپرده برترین مهربانی ها را می کند.

ولی من آن خدایی است که این قرآن را نازل کرده است و او ولی همه صالحان است.صالح یعنی آدم درست و آدم درست دلسوز است و خدا هم برایش دلسوزی می کند.

قرآن نسخه درست شدن انسانها ( خوب شدن انسان )

نسخه درست شدن انسان قرآن است. که می فرماید: « ان الله یعمر بالعدل و الاحسان » ، پس اگر طبق قانون ( قرآن ) عمل کنید ، حق هر کس را درست بدهید این عدل است. اما احسان این است که از حق هم بیشتر بدهد، پس اگر کسی اینجور رفتار کند و بهتر از قانون عمل کند صالح است.

رسیدن به مهربانی و دلسوزی خدا

این کتاب (قرآن ) که نسخه درست بودن ( انسانها) است را همان خدا که ولی من است نازل کرده است ، که اگر دقیق به آن عمل کنید صالح می شوید. ( صالح هم که گفتیم آدم درست و دلسوز )  و آن خدا هم که رب شماست به شما دلسوزی می کند. و اگر به مهربانی و دل سوزی خدا برسید دیگر به مقصد خواهد رسید و گرنه کال و نرسیده از دنیا میروید. اما اگر نسخه (دستورات قرآن) را عمل کنید از کالی در می آیید و آدم درستی می شوید.

بغد از این که دیگر بخل ، تکبر ، حسادت ندارید. دروغ نمی گویید ، کسی را آزار نمی دهید ، تازه بعد از این دست شما را خدا می گیرد و شما را پیش خودش می برد. و کسانی هستند که بر جایگاه صدق می نشینند.

راه برای همه ما باز است ، هر مقدار زحمت بکشید به همان مقدار می رسید. سعی کنید چشمتان ، گوشتان ، زبانتان بیشتر عمل کند اگر درست عمل کردید بدانید که زودتر می رسید.

زندگی خوش هیچ جا نداریم گل و خار با هم هستند و در راس شادمانان این عالم تنها ۱۴ معصوم  (ع) هستند که حتی حضرت ابراهیم (ع) هم دعا می کند که خدایا مرا به آنها برسان.

پدیدآورنده:

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

 

در جهنم ذره‌ای رحمت نیست و بهشت سراسر رحمت است

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید