کد خبر : 3038
تاریخ انتشار : پنجشنبه 24 اسفند 1396 - 8:13

سرمایه عمر / پرهیز از صله رحم گناه آلود در نوروز

عمر سرمایه هر انسان است که آیت الله جاودان در بحث نکات اخلاقی این هفته خود به این موضوع اشاره و با توجه به در پیش بودن عید نوروز از رفتن به صله رحم هایی که همراه با گناه است تذکر دادند.

عمر سرمایه هر انسان است که آیت الله جاودان در بحث نکات اخلاقی این هفته خود به این موضوع اشاره و با توجه به در پیش بودن عید نوروز از رفتن به صله رحم هایی که همراه با گناه است تذکر دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دست نوشته‌های معارفی امیرمحسن سلطان‌ احمدی (سلطان‌احمدی دات آی آر): آخرین چهارشنبه سال ۱۳۹۶ برابر با ۲۳ اسفندماه طبق روال چهارشنبه ها توفیق یار شد در جلسه هفتگی درس اخلاق آیت الله شیخ محمد علی جاودان شرکت کنم. این جلسه که بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در حسینیه نورانی و اسرار آمیز مرحوم آیت الله شیخ مرتضی زاهد برگزار شد، در ابتدا حجت الاسلام کریمی، کارشناس احکام به سوالات احکام حضار پاسخ دادند و در ادامه آیت الله جاودان به ایراد سخن پرداختند.

آیت الله جاودان در این مراسم با توجه به نزدیک بودن عید نوروز تذکرات و توصیه هایی نسبت به انجام صله رحم همراه با گناه و اذیت میزبان نمودند و سپس نکاتی را از باب سجده بر خاک و آنچه از خاک می روید را بیان کردند و در پایان به سرمایه عمر و استفاده صحیح از این سرمایه سخن گفتند.

اینک در ادامه گزیده یاداشت هایم از این جلسه را تقدیم شما معارف جویان عزیزی که امکان شرکت در این جلسه را نداشتید می نمایم تا از این طریق شما عزیزان نیز از این جلسه بهره مند شوید.

عمر سرمایه عمر هدر دادن عمر آیت الله جاودان نوروز توصیه صله رحم گناه آلود درس اخلاق سلطان احمدی‬‎

ایام عید نوروز نزدیک است و وظیفه ما خصوصا جوانان در این ایام عید نوروز مراقبه است که تمام آنچه در این یکسال در حلال زحمت کشیده و کسب نموده اید در یک جلسه گناه آلود آن را از دست ندهید.

پرهیز از صله رحم های آلوده به گناه در عید نوروز

 از صله رحم های آلوده به گناه در عید نوروز  باید پرهیز کرد، در صله رحم باید فکر کنید، راه پیدا کنید که به خاطر صله رحم به گناه نیفتید. در صله رحم وقتی پای حرام به میان می آید دیگر آن صله رحم، صله رحم نیست.

مثلا جهت صله رحم به منزل عمه خود می روید اما می دانید آنجا دختر عمه حجاب را رعایت نمی کنید و شما مرتکب گناه می شوید اینجا نباید بروید، بلکه باید به یک بهانه حقیقی مودبانه در این ایام نروید و برای انجام صله رحم در یک روز معمولی که می دانید آلوده به گناه نیست آن روز بروید.

پرهیز از صله رحم آزار دهنده / صله رحم فقط رفتن و دیدن نیست

نکته دیگر این که صله رحم حتما به رفتن منزل ارحام نیست بلکه کمک کردن به خویشاوندان فقیر است. گاهی یک خویشاوند فقیر دارید و به بهانه صله رحم که مثلا کار خوبی انجام دید به دیدن این خویشاوند بروید اما این خویشاوند فقیر به  خاطر شما که وضعتان بهتر است و او چیزی ندارد در پذیرایی به مشکل و زحمت بیفتد، پس اگر در صله رحم خویشاوند شما به زحمت بیفتد و اذیت بشود این صله رحم نیست.

گناه انسان را از امامش جدا می کند

گاهی انسان با یک گناه، با یک اشتباه از امام زمانش جدا می شود. مثلا همین که در کوچه دارید می روید و یک نامحرم را می بینید و به او نگاه می کنید، اینجا از امام زمان(عج) جدا شده اید.

تهیه توشه برای سفر ابدی

سفر آخرت در پیش است و باید برای این سفر وسایلی تهیه کنید. یک فردی از شهری که ساکن هست می خواهد برای همیشه به شهری دیگر نقل مکان کند و در شهر جدید ساکن شود، حالا که می خواهد از این شهر به شهر جدید حرکت کند یک مقدار وسیله با خود می برد که آنجا برای سکونت و امرار و معاش و اداره زندگی اش، خانه و فرش و وسایل زندگی تهیه کند.

این فرد  برای این کار و تهیه وسایل زندگی در شهر جدید در شهری که ساکن بوده در کوله باری که تهیه نموده اوراق بهادار و اسکناس گذاشته و کوله باری پر از این اوراق و اسکناس هست و هر چه این کوله بارش پر باشد در شهر جدید امکانات بیشتری برای خودش تهیه می کند. اما این راه و فاصله این شهر تا آن شهر جدید دراز است و این کوله بار هم سنگین است، این فرد در مسیر مقداری از این اوراق و اسکناس ها را زمین می ریزد و باز راه را ادامه می دهد، و باز مقداری دیگر را می ریزد و اصلا نگاه نمی کند چکار کرده است. حالا وقتی به شهر جدید می رسد می بیند یک ته مانده در این کوله بار مانده و یا هیچ چیز برایش نمانده و همه را بیرون ریخته است.

آخربین باشید

با این مثال خواستم به سفر آخرت همه انسان ها اشاره کنم، ما نیز در این مدت مثلا ۷۰ یا ۸۰ سال باید برای آخرت توشه ای تهیه کنیم. ماه رمضان در تابستان است و روزه گرفتن آن هم مثلا ۱۷ ساعت زحمت دارد، تشنگی و گرسنگی دارد، اما انسانی که آخربین هست می داند این زحمتش ثمر دارد و آخرش به ثمر می رسد.

وی اظهار کرد: همه ما معمولا مشکل آخربین بودن را داریم، اگر الان سحر بیدار شدیم و نماز خواندیم، ثمره آن را در آخر خواهیم دید، قطعا این سحر و نماز یک روز ثمر می دهد و ثمرهای خیلی ارزشمندی دارد. انسانی که آخربین است همه این کوله بار را حفظ می کند و آن را از بین نمی برد.

عمر سرمایه مهم انسان ها

سرمایه من و شما عمر ما است. شما حساب کنید از این عمر غریب به ۴۰ سال که سپری کردید چقدرش را نگه داشتید و چقدر آن را بیرون ریخته اید؟ آیا همه این عمر ۴۰ ساله را بیرون ریختید یا اینکه مقداری را نگه داشته اید؟

مثلا شما که طلبه هستید اگر درستان را خوب بخوانید و وقت خود را صرف درس خواندن کنید حداقل سود را از عمرتان برده اید، چون درس یک کار مفید است، حالا می توان یک درجه یا صد درجه مفید به آن داد. حداقل یک درجه مفید را کسب کرده اید که عمرتان را در یک حداقل مفید صرف کردید.

حالا اگر این درس را می خوانید تا از مذهب و اعتقادات ولی عصر(عج) دفاع کنید آن یک درجه مفید می شود صد درجه. کسی که علم می آموزد و عمر خود را در این راه صرف می کند تا از دین دفاع کند بالاترین بهره را از عمرش برده است. یا اینکه کسی  طب می خواند تا پزشک شود و به داد مسلمانان برسد تا یک مریض مضطر را نجات دهد.

مثلا ما ۷۰ سال وقت داریم اما اگر هر لحظه از عمر را حرام کردید یک دانه از آن ورق های اوراق بهادار در کوله بار را بیرون انداخته اید. اگر هم از عمرتان برای درس خواندن یا هر چیز دیگر استفاده می کنید باید به مردم کمک کنید نه اینکه اختلاس کنید یا رشوه بگیرید.

آن کسی که به جای انجام دادن کار مردم رشوه می گیرید فکر کرده چقدر پشت این میز خواهد ماند! مگر دوره او چقدر است؟ این کسی که رشوه می گیرد اصلا فکر می کند که یک وقت باید از پشت این میز پایین بیاید و خودش هم نمی تواند راه برود و باید او را مردم روی دست ببرند.

اهمیت و ارزش حتی دقیقه و ساعت های عمر

بدانید این عمر سرمایه شما است و ببینید هر ساعت عمر خود را چه می کنید و چه چیز دریافت می نمایید؟ روایت است که امیرالمومنین(ع) فرمود یک ساعت این دنیا را از همه بهشت بهتر می دانم چون در این یک ساعت می توانم خدا را از خودم راضی کنم و اگر کسی چنین کاری کرد برنده است.

ما باید یادمان بماند که این یک ساعت یا ده دقیقه را نگذاریم حرام شود، یک جایی برای یک کسی این ساعت عمر را مصرف کنیم که آن کس به ما جزا بدهد اما برای رضای دیگران عمرمان را صرف نکنیم، مگر دیگران چه چیزی می توانند به ما بدهند؟

سال تحویل امسال با توسل به امام هادی(ع)

امسال سال تحویل و اولین روز سال جدید مقارن با شهادت امام هادی(ع) است، سعی کنید سالتان را با توسل به امام هادی(ع) شروع کنید که ان شاء الله سالی پر برکت از نظر دینی و دنیایی برایتان باشد.

پدیدآورنده:

به کوشش: امیرمحسن سلطان احمدی

www.soltanahmadi.ir

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید