کد خبر : 30616
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۹

راه کنترل هوای نفس/ اهمیت تفریح و ازدواج با حوری بهشتی

راه کنترل هوای نفس/ اهمیت تفریح و ازدواج با حوری بهشتی

آیت‌الله تقوایی طی سخنانی درباره راه کنترل نفس، ازدواج با حوری بهشتی و همچنین اهمیت تفریح در کسب قوت معنوی و کاری نکاتی بیان کردند که در ادامه می‌آید.

آیت الله تقوایی راه کنترل هوای نفس/ اهمیت تفریح و ازدواج با حوری بهشتیبه گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دست نوشته‌های معارفی امیرمحسن سلطان‌ احمدی (امسا): توفیق شد امشب پنج شنبه ۲۱ مردادماه ۱۴۰۰ از محضر آیت‌الله علیرضا تقوایی از استادان اخلاق و عرفان شهر تهران در مراسم شب چهارم محرم بهره‌مند شوم.

ایشان طی سخنانی در این مراسم درباره راه کنترل نفس و کلک زدن به آن برای عدم پیروی از آن، راهی آسان برای ازدواج با حوری بهشتی و همچنین اهمیت تفریح در کسب قوت معنوی و کاری نکاتی بیان کردند که در ادامه تقدیم شما معارف جویان عزیز می‌گردد.

قدر مجالس اهل‌بیت(ع) را بدانید که این مجالس همه‌اش نور است و در آن هم علم هم ذکر و هم چیز هست. یکی از راه‌هایی که می‌توان توفیق به عبادت زیاد را کسب کنید همین مجالس اهل‌بیت(ع) است، اما برخی مجالس طولانی و خسته‌کننده است اما این طولانی شدن باعث می‌شود انسان به عبادت بیشتر هم عادت کند.  اصلاً این دهه عاشورا یک دوره برای رشد و تعالی است که همه چیز در آن هست.

راه کنترل هوای نفس

اگر می‌خواهید روح‌الله بیاید و  وجه الله تجلی کند و وصل به خدا شوید، چاره‌ای نیست جز اینکه هوای نفس را کنترل کنید. کسی که صبح و ظهر و شب زیاد بخورد و پرخوری کند اگر نماز هم بخواند باز حواسش در شهوات است و نمی‌تواند الهی باشد. اما ماه رمضان به خاطر روزه گرفتن همه قرآن‌خوان و الهی می‌شوید.

الآن هم باید مواظب خوردن خود باشید همه‌اش نباید پرخوری کرد اگر کم بخورید و غذایتان کنترل‌شده باشد ریشه هوای نفس قطع می‌شود.
جوانان که ازدواج نکردند  دنبال راهی برای غلبه بر شهوت هستند در صورتی که راه غلبه بر شهوت پرخوری و خوابیدن در خانه نیست بلکه باید کم و کنترل‌شده بخورند.
خوردن و خوابیدن زیاد انسان را نابود می‌کند و دیگر جلوی شهوت را نمی‌شود گرفت، بلکه برای کنترل شهوت باید غذا خوردن خود را هم کنترل کنید تا نفس ضعیف شود و وقتی نفس ضعیف شد می‌توانید از شهوات دوری کنید و وظایفتان را درست انجام دهید.
میل به نفس باید قطع بشود که یکی از امیال نفس همین پرخوری و خواب زیاد است در کم خوردن هم نه اینکه مثل مرتاض‌ها چیزی نخورید، بلکه کم و کنترل‌شده بخورید.
پیامبر(ص) هم می‌فرمود من هم مثل شما هستم و بازار می‌روم غذا می‌خورم و می‌خوابم. اما این غذا خوردن را باید کنترل کرد که اگر کنترل شد توانستید نفس را کنترل کنید. دیو چو بیرون رفت فرشته درآید.

ازدواج با حوری بهشتی با چشم بستن بر نامحرم در دنیا

اگر کسی نگاهش را از نامحرم بپوشاند همان‌جا خداوند یک حوری بهشتی به او می‌دهد. این سرپایین انداختن در برابر نامحرم یک معنویت در آن لحظه ایجاد می‌کند که این همان ازدواج با حوری بهشتی است.
شاید با این شرایط اقتصادی ازدواج در این دنیا سخت باشد اما ازدواج با حوری بهشتی کاری ندارد، می‌توانید با یکچشم پوشاندن از نامحرم با حوری بهشتی ازدواج کنید.

کلک زدن به نفس برای جلوگیری از اطاعت از او

باید جلوی نفس ایستاد، خیلی اوقات می‌خواهیم جلو نفس بایستیم اما با مخالفت با نفس نمی‌توانیم! اما باید جوری دیگر به نفس مقابله کرد و به نفس کلک زد و به نحوی به نفس حال داد.
اوایل طلبگی بود در خانه تنها بودم از حوزه می‌آمدم خانه و در خانه هم تنها بودم و نفس به من می‌گفت غذا بخور. اما من بلند می‌شدم و ذکر می‌گفتم و در مخالفت نفس غذا نمی‌خوردم ولی بعد می‌خوابیدم و چون نفس خواب را دوست داشت سکوت می‌کرد. گاهی باید سر نفس این‌گونه کلک زد.

اهمیت تفریح با خانواده در کسب توان عبادی و کاری

در روایات آمده که چهار وقت باید برای خود قرار دهید یکی از این چهارتا که از عبادت و خانواده و کار مهم‌تر است، حضرت فرمود: تفریح است. معمولاً ما از تفریح غافل هستیم! یک تفریح هفتگی برای خود داشته باشید.
 اولاً بالاترین تفریح خوش‌اخلاقی در خانه است که بالاترین عبادت هم هست. اصلاً اگر می‌خواهید به بالاترین قرب الهی برسید خوش‌اخلاق باشید. با زن و بچه خود بگویید و بخندید و خوش‌خلق باشید که خوش‌اخلاقی زندگی را زیبا می‌کند.
دنیا هر چه به سر ما می‌آید مهم این است ما چه جور آن را به بنیم اگر دنیا را راحت بگیرید راحت می‌شود، اگر سخت بگیرید سخت می‌شود و اصلاً دنیا را هیچ بگیرید.
گاهی باید به نفس حال داد. این‌همه پارک و کوه‌های اطراف تهران اصلاً همین تپه نور شهدا یا بیرون شهر امامزاده داود که هم خلوت و  هم با صفا و هم زیارت است و نیم ساعت هم راه است و خرجی هم ندارد و با یک مقدار نون و پنیر و خیار می‌توان یک تفریح سالم برای خانواده داشته باشید. که با این تفریح بتوانید بر کار و عبادت توان پیدا کنید.
پدیدآورنده:
به کوشش: امیرمحسن سلطان احمدی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق

Alexa Rank

5633449