کد خبر : 31088
تاریخ انتشار : جمعه 12 آذر 1400 - 22:00

آیت‌الله سید رضی شیرازی؛ستاره هدایتگر یوسف‌آباد

آیت‌الله سید رضی شیرازی؛ستاره هدایتگر یوسف‌آباد

آیت‌الله حاج‌آقا سید رضی شیرازی یک ستاره فروزان و هدایتگر در یوسف‌آباد تهران بودند که باعت هدایتگری و جذب به تشیع در این منطقه شدند.

آیت‌الله سید رضی شیرازی؛ستاره هدایتگر یوسف‌آباد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دست نوشته‌های معارفی امیرمحسن سلطان‌ احمدی: در آخرین ماه خزان ۱۴۰۰ و در آستانه‌ی ایام فاطمیه یکی دیگر از ستون‌های معنوی پایتخت فرو ریخت و اهل معنا و معنویت را داغدار غمی دیگر نمود. این بار محله یوسف‌آباد تهران عالمی وارسته و مردمی، فقیهی فیلسوف، مفسری اخلاق مدار از نوادگان میرزای بزرگ شیرازی (صاحب فتوای تحریم تنباکو)، مرحوم حضرت آیت‌الله سید رضی شیرازی (رضوان‌الله‌علیه) را از دست داد.

عالم بزرگواری که خود را وقف هدایتگری مردم نموده بود و برای این هدایتگری هر سختی و رنجی را می‌پذیرفت تا انسانی را هدایت و مسلمان کند. و به‌حق ایشان یکی از ستون‌های حوزه علمیه تهران بود که با رفتنش این ستون فروریخت.

پنجاه دهه اقامه نماز و وعظ در یوسف‌آباد

بیش از پنج دهه در مسجدی اقامه نماز و منبر و وعظ داشت که این مسجد بنا به دستور آیت‌الله‌العظمی بروجردی ساخته شد و طی مراسمی با حضور آیت‌الله‌العظمی سید احمد خوانساری افتتاح گردید و آیت‌الله‌العظمی خوانساری، ایشان را به امامت جماعت این مسجد که در یوسف‌آباد تهران واقع‌شده، منصوب کردند.

در نیمه دوم دهه هشتاد در یک شب پنج شنبه توفیق اولین دیدار با این عالم زاهد و بی‌ادعا و فیلسوف با اخلاق و قرآنی در این مسجد نصیبم شد. با اینکه اولین دیدار بود، ایشان با چهره‌ای خندان و رویی باز مرا پذیرفتند و با حوصله و وقت جواب سؤالات مرا دادند.

ترور نافرجام و نجات معجزه‌آسا

در این دیدار، ایشان از ماجرای ترور نافرجامشان در همین محل توسط یک نوجوان سخن گفتند؛ ابتدا تعجب کردم که چرا چنین عالم مردم‌داری را دشمن هدف تیر کین قرار داده است! ولی بعد متوجه شدم که تفکر هدایتگرانه ایشان و اشتباه محاسباتی گروهک فرقان باعث شد تا در سال‌های داغ ترور این عالم وارسته هم در لیست آن‌ها قرار بگیرد، اما به‌طور معجزه‌آسایی نجات یافتند. امام خمینی (ره) نیز در پیامی این ترور را محکوم کردند.

در بخشی از پیام امام خمینی (ره) آمده است: «سوءقصد به اشخاصی که در طول عمر به خدمت خالق و خلق اشتغال داشته‌اند، ارادهٔ آنان را مصمم‌تر و حقانیت مکتب را واضحتر می‌نماید. گروهی که به اسم اسلام، فرزندان اسلام را ترور می‌کنند و به اسم خلق، زندگی خلق را به تباهی می‌کشند، می‌توان آن‌ها را جز هواخواهان اجانب و خیانت‌کاران به اسلام و خلق مسلمان دانست؟»

مسلمان نمودن بیش از ۵۰۰ نفر

در ادامه این گفت‌وگویم ایشان از مهم‌ترین توفیقی که در این منطقه نصیبشان شده صحبت کردند. ابتدا تعجب کردم چگونه در محله یوسف‌آباد که آن‌چنان هم مذهبی نیست و مرکز حوزوی هم در آنجا نیست، چه شده است که باعث توفیق ایشان شده است؟!

بعد گفتند: در این منطقه اقلیت‌های مختلف دینی ساکن هستند که خداوند عنایت نمود و توانستم با گفت‌وگوی عقلی و قرآنی، آن‌ها را مسلمان کنم و این را بزرگ‌ترین توفیق و عنایت خدا می‌دانم. دفتری هم تهیه کردم که هر کس به دین اسلام ناب محمدی مشرف می‌شود، در آن دفتر نامش را ثبت و امضاء نموده است که تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر در این دفتر مشخصات خود را ثبت کرده و مسلمان شده‌اند. سپس گفتند دوست دارم این دفتر هم با من دفن شود. هر چند بعد از این دیدار این تعداد بیشتر شد.

این سخنان ایشان مرا به فکر فروبرد که ایشان توانسته‌اند بیش از ۵۰۰ نفر را مسلمان کنند، درصورتی‌که برخی‌ها باعث دین زدگی مردم شده‌اند و نه اینکه کسی را به دین نتوانسته‌اند جذب کنند، بلکه برعکس دین‌داران را هم بی‌دین کرده‌اند!

ستاره فروزان و هدایتگر یوسف‌آباد تهران

پیش خود گفتم به‌حق، آیت‌الله حاج‌آقا سید رضی شیرازی یک ستاره فروزان و هدایتگر در یوسف‌آباد تهران است که با قدمش به این منطقه همچون اجداد طاهرینش کلام او نیز در قلوب مردم درخشید و مسلمان و غیرمسلمان به ایشان جذب شدند و آن‌ها را مرید مکتب اجداد طاهرینش نمود.

مطالعه و تحقیق قبل از تدریس

سپس از میدان تعلیم و تدریس سخن گفتند و فرمودند: بدون مطالعه سر کلاس نمی‌روم و برای تدریس شب‌ها تا پاسی از شب بیدار هستم و مطالعه و تحقیق می‌کنم که فردا بامطالعه به کلاس درس بروم، تا مدیون دانش‌پژوه نشوم. و در مسجد هم جلسه اخلاق و تفسیر را برای مسجدی‌ها دارم که در سطح آن‌ها سخن می‌گویم.

بعد از آشنایی با ایشان، توفیق بود در برخی از جلسات اخلاق و تفسیر ایشان شرکت کنم. در مباحث اخلاقی و تفسیری ایشان یک تازگی بیان وجود داشت که کمتر جایی شنیده بودم و یک تأثیرگذاری خاصی داشت که نشان می‌داد ایشان اول عامل به سخن خویش هستند.

منبر و سخنرانی هم نوعی کلاس دین آموزی

حتی ایشان این جلسات را که در مسجد برگزار می‌شد را یک سخنرانی و جلسه عادی نمی‌دانست، بلکه بامطالعه سخنرانی می‌کردند و آن را هم کلاس درس می‌دانستند و خیلی هم حساس بودند که مسجدی‌ها هم به مباحث دقت و توجه داشته باشند.

یک شب در حین سخنرانی در قسمت خانم‌ها، سروصدا بود که باعث شد برخی متوجه سخنان ایشان نشوند، که ایشان گفتند: سخنرانی یک کلاس درس است و موقع سخنرانی نه مفاتیح باز کنید و بخوانید و نه حرف بزنید، کاملاً گوش کنید و یاد بگیرید که این مباحث، مطالب دین شما است که باید بفهمید و یاد بگیرید. اگر هم نمی‌خواهید درس را گوش کنید، بیرون بروید و مزاحم یادگیری دیگران نشوید.

تا این حد ایشان جلسات مسجد را هم جلسه درسی می‌دانستند و حساس بودند که مستمع خوب بفهمد و دیگران هم مزاحم یادگیری آن‌ها نشوند. اما در مجالس عزاداری اهل‌بیت(ع) که ذکر شهادت معصومین می‌شد، چشمانشان اشک‌بار بود.

آخرین وداع اهالی یوسف‌آباد با ستاره هدایتگرشان

جمعه ۱۲ آذرماه اهالی یوسف‌آباد تهران، مسجدی‌های مسجد شفا، مشرف شدگان به اسلام ناب محمدی، طلاب و دانشجویان، علما و عموم مردم در تشییعی باشکوه با پیکر مطهر این عالم خستگی‌ناپذیر و مردم‌دار و هدایت‌گر وداع کردند و این‌گونه ستاره فروزان محله یوسف‌آباد تهران بعد از پنج دهه خاموش شد.

ولی حتی ایشان به فکر امروز نیز بود و یادگاری را نیز برای اهالی این محل گذاشت و آن فرزند برومندش حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدحسین شیرازی که او راه والد خویش که برگرفته از قرآن و مکتب اهل‌بیت (ع) است را در این منطقه ادامه دهد.

بعد از تشییع باشکوه در تهران و قم، پیکر مطهرش جهت تدفین به نجف اشرف منتقل داده می‌شود تا در جوار خورشید هدایت و امامت، آقا امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و در مقبره میرزای بزرگ شیرازی آرام گیرد.

پدیدآورنده:

به‌ قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

www.soltanahmadi.ir

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

− 2 = 2

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید