کد خبر : 3216
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 شهریور 1397 - 16:03

توصیه به مطالعه آداب الطلاب و تهذیب نفس به طلاب

مدیر حوزه علمیه مکتب الولایه تهران در اولین جلسه هفتگی درس اخلاق در سال جدید تحصیلی ضمن توصیه طلاب به کتاب آداب الطلاب مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی، داشتن استاد اخلاق و شرکت در جلسه درس اخلاق را به طلاب تاکید نمودند.

[box type=”shadow” ]مدیر حوزه علمیه مکتب الولایه تهران در اولین جلسه هفتگی درس اخلاق در سال جدید تحصیلی ضمن توصیه طلاب به کتاب آداب الطلاب مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی، داشتن استاد اخلاق و شرکت در جلسه درس اخلاق را به طلاب تاکید نمودند.[/box]

آداب الطلاب

بسم رب المهدی عج

 اولین جلسه از دروس هفتگی اخلاق حوزه های علمیه امام محمد تقی(ع) و مکتب الولایه تهران صبح شنبه ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۷ با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شیخ مهدی سالک مدیر محترم حوزه علمیه دارالولایه تهران برگزار شد. در این جلسه ایشان نکاتی مهم در بحث لزوم تهذیب نفس و داشتن استاد اخلاق بیان کردند و مطالعه کتاب آداب الطلاب مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی را به طلاب توصیه نمودند، همچنین در بخش دیگری از سخنانشان به موضوع درس اخلاق پرداختند و بیان نمودند در ادامه مبحث سال قبل درباره صفات رذیله و حمیده صحبت خواهد شد. اینک در ادامه مشروح بیانات ایشان را تقدیم شما معارف جویان عزیز و طلاب محترم می نمایم.

آداب الطلاب درس اخلاق مکتب الولایه مهدی سرلک

لزوم درس اخلاق و تهذیب در حوزه های علمیه

حجت الاسلام و المسلمین مهدی سالک در ابتدای سخنانش در جمع مدرسین و طلاب حوزه های علمیه امام محمد تقی(ع) و مکتب الولایه با تبریک سال جدید تحصیلی حوزه های علمیه، نسبت به اهمیت جلسات درس اخلاق گفت: به راستی اگر این جلسات درس اخلاق نباشد قطعا طلاب موفقیتی کسب نخواهند کرد و به جایی نمی رسند.

وی با تأکید بر امر تهذیب طلاب ادامه داد: مبحث درس اخلاق از علماء و بزرگان حوزه است و ما همه احتیاج به درس اخلاق داریم.

غصه امام خمینی(ره) از تعطیلی درس اخلاق

حجت الاسلام و المسلمین سالک به غصه امام خمینی(ره) از تعطیل شدن درس اخلاق شان بعد از انقلاب اشاره و بیان کرد: امام راحل وقتی انقلاب شد همچنان تا یکسال و نیم بعد از پیروزی انقلاب جلسات درس اخلاق داشتند و بعد از دو سال که درسشان تعطیل شد، فرمودند: “من غصه می خورم که نرسیدم بحث اخلاق را ادامه بدهم”.

وی ادامه داد: همه علماء کلاس اخلاق داشتند و این درس اخلاق در حوزه خیلی مهم است و اگر در حوزه ای درس اخلاق نباشد آن حوزه بی فایده است.

Image result for ‫آداب الطلاب‬‎آزمون “کتاب آداب الطلاب”؛ شرط پذیرش در حوزه علمیه مکتب الولایه

مدیرحوزه علمیه مکتب الولایه با اشاره به شرط پذیرش و ورود طلاب جدیدالورود به این حوزه گفت: یکی از شروط مهم پذیرش طلاب در این حوزه قبولی در آزمون کتاب “آداب الطلاب” اثر مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی(ره) است.

وی ادامه داد: یکی از برنامه های پذیرش ما این است که طلاب قبل از ورود به حوزه مکتب الولایه باید کتاب آداب الطلاب مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی(ره) را مطالعه کنند و در پایان از متن این کتاب از آنها آزمون گرفته می شود و در صورتی که نمره قبولی را از این کتاب کسب کنند امکان پذیرش و ورود به این حوزه را دارند.

تاکید به مطالعه کتاب آداب الطلاب مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی

این استاد حوزوی به طلاب توصیه کرد: تاکید و توصیه بنده این است که کتاب “آداب الطلاب” را حتما تهیه و خریداری کنید و آن را در کنار قرآن و مفاتیح در منزل قرار داده ومطالعه نمایید، و هر روز با آن سر و کار داشته باشید که مطالعه آن تاثیر بسیار زیادی روی طلاب خواهد داشت.

وی ادامه داد: مطالعه این کتاب قبل از ورود به حوزه باعث می شود تا طلبه  با فضای حوزه علمیه و هدف از طلبه شدن آگاه شود و نادانسته و ناشناخته پا به حوزه علمیه نگذارد. بودند افرادی که بعد از مدتی از حوزه اخراج شدند و گفتند ما از ابتدا نمی دانستیم حوزه چنین هدف و برنامه ای دارد ولی مطالعه این کتاب باعث می شود طلبه قبل از ورود با حوزه علمیه و طلبگی آشنا شود.

سه بار مطالعه کتاب آداب الطلاب توسط آیت الله سیستانی

مدیرحوزه علمیه مکتب الولایه به دیدار آیت الله مجتهدی تهرانی با آیت الله العظمی سیستانی اشاره و بیان کرد: آیت الله مجتهدی تهرانی در زمان حیاتشان به نجف اشرف مشرف شدند و در آنجا خدمت آیت الله سیستانی رسیدند، نقل است که آیت الله سیستانی تمام قد به پای ایشان بلند می شود و درباره کتاب آداب الطلاب می گویند: “احسنت بر شما آقای مجتهدی! چه کتاب خوبی نوشتید؛ من ۳ بار این کتاب را خواندم و لذت بردم”.

حجت الاسلام و المسلمین سالک در بخش دوم سخنانشان درباره مبحث درس اخلاق به صفات رذیله و حمیده اشاره و بیان کرد: در بحث درس اخلاق امسال نیز ادامه بحث سال قبل درباره صفات رذیله و حمیده بحث خواهد شد.

صفات رذیله و صفات حمیده / آیت الله یا آیت الشیطان؟!

این استاد حوزوی با اشاره به صفات رذیله و حمیده انسان ها اظهار کرد: اگر طلاب صفات رذیله را ریشه کن نکنید اگر آیت الله هم بشوند به جایی نخواهند رسید و آن علمی که آموختید هم با داشتن صفات رذیله بدرد نمی خورد و حتی گاهی اوقات به جای آیت الله شدن آیت الشیطان می شوید. و این به خاطر این است که به صفات رذیله دقت نکردید و نسبت به پاک کردن آنها کاری انجام ندادید.

وی با مطرح کردن این پرسش که صفات رذیله به چه چیزی ریشه کن می شود، گفت: یک درخت وقتی آفت دارد و به جای اینکه برکت باشد آفت شده است برای اینکه دیگر درختان را هم خراب نکند آن را باید از بین برد اما برای از بین بردن آن نمی شود ابتدا ریشه آن را قطع کرد بلکه باید ابتدا شاخ و برگ آن را قطع کرد و کم کم به ریشه آن رسید و به طور کامل آن را قطع کرد، لذا در زدودن صفات رذیله نیز باید چنین کنیم، یک دفعه نمی شود توبه کرد و گناهان ریشه دار را کنار گذاشت.

توصیه به محاسبه روزانه صفات رذیله و حمیده

حجت الاسلام و المسلمین سالک با پیشنهاد به محاسبه هر روز صفات رذیله و حمیده به طلاب گفت: پیشنهاد می شود طلب یک دفتر تهیه کنند و یک طرف آن صفات رذیله و طرف دیگر آن صفات حمیده را بنویسند و هر شب نیم ساعت قبل از خواب رفتار و صفات روزانه خود را بررسی و در این دفتر بنویسند و روز بعد آن را بررسی کنند و ببینند در چه وضعیتی هستند، چنانچه صفات رذیله از روز قبل بیشتر شده بکوشند که نسبت به کم کردن آن تلاش کنند و تمام تلاشتان نیز در کم کردن صفات رذیله باشد که قرآن هم می فرماید باید شاکله ها ی گناه را قطع کرد که گناهان کوچک باعث گرفتاری انسان و میل به گناهان بزرگ می شود.

ارتباط طلاب با قرآن و اهل بیت(ع) همراه با توسل

مدیر حوزه علمیه مکتب الولایه در بخش دیگری از سخنانش به طلاب توصیه کرد: طلاب باید دارای دو کلام باشند، کلام نازل که قرآن است و کلام صاعد که دعا و اهل بیت(ع) هستند. و این دو باید کنار هم باشند و اگر یکی باشد و دومی نباشد می شود مثل وهابی ها.

وی ادامه داد: این توسل به اهل بیت(ع) باعث می شود که انسان یک حالت روحی معنوی کسب کند و قرآن نیز در آِه ۳۵ سوره مائده به مسئله توسل تاکید می کند که باید توسل باشد و حتی خود پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) و همه اهل بیت(ع) توسل داشته اند و ما نیز باید دائم توسل داشته باشیم.

این استاد حوزوی افزود: حتما طلاب در پایان منابر خود به اهل بیت(ع) خصوصا امام حسین(ع) ذکر توسل و روضه ای حتی مختصر و حتی به یک سلام کوتاه داشته باشند.

توصیه به داشتن استاد اخلاق و شرکت در درس اخلاق

حجت الاسلام و المسلمین سالک در پایان سخنانش با توصیه به داشتن استاد اخلاق به طلاب گفت: خدمت آیت الله تقوی شیرازی رسیدیم و ایشان چند سوال نمودند و فرمودند آیا بچه های شما هم طلبه هستند و بنده عرض کردم بله همه خانواده طلبه هستیم. بسیار خوشحال شدند و از پسر حسین آقا پرسیدند آیا استادتان خوب است؟ و ایشان هم گفت بله خوب است؛ باز مجدد پرسیدند گفتم آیا استادتان خوب است؟ و پسرم گفت بله خوب هستند و خوب هم درس می دهند؛ بعد ایشان فرمودند منظور این است آیا استادتان از نظر اخلاقی خوب هستند؟ بعد ادامه دادند شما نزد استاد که درس می خوانید از این استاد الگو  و شکل می گیرید و باید خیلی مواظب باشید که استاد از نظر اخلاقی مشکلی نداشته باشد و اخلاقی هم خوب باشد.

وی ادامه داد: ایشان در ادامه فرمودند حتما استاد اخلاق و درس اخلاق داشته باشید و این دو باید کنار یکدیگر باشند و اگر استادتان از نظر اخلاقی خوب نیست شما باید حرمت استاد را داشته باشید اما باید خیلی مراقب باشید که صفات رذیله او روی شما تاثیر نداشته باشد.

پدیدآورنده:

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

www.soltanahmadi.ir

 
انتشار این مطلب در: ابنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید