کد خبر : 3240
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 مهر 1397 - 23:58
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای شخصیت علامه طهرانی در گفتگو با آیت الله کمیلی خراسانی بسته هستند

شخصیت علامه طهرانی در گفتگو با آیت الله کمیلی خراسانی

به مناسبت سالروز ارتحال علامه طهرانی با فقیه عارف حضرت آیت الله کمیلی خراسانی از دیگر شاگردان سلوکی مرحوم سید هاشم حداد دیدار و گفتگو نمودم که معظم له با وجود کسالتی که داشتند محبت نمودن و در این زمینه به گفتگو پرداختند که مشروح آن در ادامه می آید.

[box type=”shadow” ]به مناسبت سالروز ارتحال علامه طهرانی با فقیه عارف حضرت آیت الله کمیلی خراسانی از دیگر شاگردان سلوکی مرحوم سید هاشم حداد دیدار و گفتگو نمودم که معظم له با وجود کسالتی که داشتند محبت نمودن و در این زمینه به گفتگو پرداختند که مشروح آن در ادامه می آید.[/box]

بسم رب المهدی (عج)

علامه طهرانی-آیت الله کمیلی-سید هاشم حداد-سلطان احمدی-عارف-سلوکدست نوشته های معارفی امیرمحسن سلطان احمدی (سلطان احمدی دات آی آر): مرحوم «آیت اللّه علامه سیدمحمد حسین حسینی طهرانی» از شمار بزرگان معاصر و گمنامی هستند که باید در پاسداشت مقام علمی، اخلاقی و عرفانی ایشان، کتاب ها نوشته شود و همایش های باشکوه برگزار گردد. بدین منظور به مناسبت سالروز ارتحال علامه آیت الله سید محمد حسین طهرانی(ره) که از شاگردان سلوکی آیت الحق مرحوم سید هاشم حداد است با فقیه عارف حضرت آیت الله محمد صالح کمیلی از دیگر شاگردان سلوکی مرحوم سید هاشم حداد درباره شخصیت علامه طهرانی گفتگو نمودم که مشروح آن در ادامه از نظر می گذرد.

با توجه به رابطه ای که با مرحوم علامه طهرانی داشتید نظرتان درباره شخصیت ایشان چیست؟

آیت الله کمیلی خراسانی: من چه بگویم درباره علامه طهرانی که زبان قاصر است، ایشان وصی استاد ما مرحوم آیت الحق سید هاشم حداد بودند و خاطرات زیادی را با ایشان دارم، چه آن زمانی که ما در نجف بودیم و ایشان آن وقت تحصیلاتشان را تکمیل کرده بودند و به ایران آمده بودند، اما در مناسبت های زیارتی به نجف تشرف پیدا می کردند و ما وقتی می شنیدیم ایشان به کربلا آمدند و در منزل استادمان اقامت داشتند خوشحال می شدیم و از نجف به کربلا جهت زیارت استادمان و ایشان می رفتیم.

بعد هم ایشان قبل از انتقالشان به مشهد در تهران بودند، و ما هم یک سال به پیروزی انقلاب اقامت دائم در قم پیدا کردیم و ایشان گاهی به قم می آمدند من ایشان را می دیدم و یا اینکه من به تهران می رفتم و ایشان را می دیدم و با ایشان دیدارها و گفتگوها داشتم.

بعدها که به امر استادمان مرحوم سید هاشم حداد ایشان به مشهد مقدس رفتند باز هم آنجا خدمت ایشان می رسیدم و با وی ملاقات داشتم که خاطرات زیادی از این دیدارها دارم. خداوند ایشان را رحمت کند رحمه الله به رحمت الواسعه.

نظر استادتان مرحوم آیت الحق سید هاشم حداد درباره علامه طهرانی چه بود؟

آیت الله کمیلی خراسانی: البته مرحوم استادمان آیت الحق سید هاشم حداد نظر خاصی به علامه طهرانی داشتند، یک وقت استاد ما را تنها گذاشته بودند ولی مرحوم استادمان می فرمود اگر همه ما را تنها بگذارند محمد حسین (علامه طهرانی) ما را تنها نمی گذارد.

چه توصیه ای به نسل جوان و کسانی که دنبال سیر و سلوک هستند به مطالعه تالیفات علامه طهرانی دارید؟

آیت الله کمیلی خراسانی: به طور عموم کلیه کتاب های علامه طهرانی مورد ارزش و مطالعه است، که توصیه بنده این است که همه کتاب های ایشان را مطالعه کنند. خصوصا دوره احیا حکومت اسلام، معاد شناسی، امام شناسی، الله شناسی، و دیگر کتب ایشان راحتما مطالعه کنند.

لطفا درباره مکاتباتی که با علامه طهرانی داشتید توضیح دهید.

آیت الله کمیلی خراسانی: بنده دونامه خاطره آمیز با دست خط ایشان دارم، که ایشان آن زمانی که من در نجف اقامت داشتم و ایشان به تهران آمده بودند، مکاتبه ای صورت گرفت و ایشان در آن نامه چنین مرقوم داشته بودند که شما خود را از فیوضات حرم مطهر امیرالمومنین(ع) بی بهره نگذارید و هر وقت مشرف می شوید ما را دعا کنید، و خیلی از فراق نجف شکوه عشقی داشتند.

در یک جمله علامه طهرانی را اگر بخواهید تعریف کنید چه می گویید؟

آیت الله کمیلی خراسانی: شخصیت علامه طهرانی در یک جمله اینکه ایشان مردی مخلص، صادق، عارف و از هر جهت اهل مراقبه وصمت و سکوت بود و کارهای خود را برای خدا انجام می داد. همین تالیفاتی که از ایشان باقی مانده به عنوان یک وظیفه الهی آن را تلقی نموده بود و حتی به رفقایش اجازه نمی داد ایشان را ملاقات کنند و می گفت من می خواهم این مجموعه تالیفات را به پایان برسانم و وقت ملاقات ندارم.

نکته پایانی اگر مطلبی هست بفرمایید.

آیت الله کمیلی خراسانی: نکته پایانی این است که علامه طهرانی توصیه مکرر به مراقبه داشتند که ما در محضر خدا هستیم و حضور خدا را باید همیشه در دلمان درک کنیم، توصیه به یاد خدا بودن در هر لحظه را داشتند. «و ذکراللَّه علی کل حال»؛ در همه حال ذاکر خدای متعال باشد و این مراقبه و یاد دائمی خدا توصیه ایشان و مرحوم استاد ما بود. خداوند هر دو را هر چند درجاتشان متعالی است باز هم متعالی تر بفرماید.

گفتنی است؛ آیت الله سید‌محمدحسین حسینی لاله‌ زاری طهرانی معروف به علامه طهرانی از شاگردان از مشهورترین شاگردان سلوکی عارف حق مرحوم سید هاشم حداد است که در ۲۴ محرم سال ۱۳۴۵ق در تهران به دنیا آمد. تحصیلات حوزی خود را در مشهد آغاز و در قم و سپس نجف به پایان برد. در سال ۱۳۷۷ق به تهران بازگشت و در مسجد قائم خیابان سعدی این شهر به تبلیغ مشغول شد. در سال ۱۴۰۰ق به درخواست استادش سیدهاشم حداد به مشهد رفت و تا پایان عمر در آنجا ساکن شد. وی شنبه ۹ صفر سال ۱۴۱۶ق در مشهد درگذشت و آیت‌الله بهجت بر پیکر او نماز گذارد و در قسمت جنوب شرقی صحن انقلاب(عتیق) حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.

همچنین آیت الله سید عبدالحسین دستغیب، آیت الله شیخ محمدصالح کمیلی، آیت الله سید عبدالکریم رضوی کشمیری، آیت الله سید مصطفی خمینی، آیت الله مرتضی مطهّری و آیت الله سید احمد فهری زنجانی از شاگردان مرحوم آیت حق سید هاشم حداد بودند که مشهورترین و مهم‌ترین شاگرد ایشان، علامه سید محمدحسین حسینی تهرانی بود که ۲۸ سال با وى مراوده داشت و بعدها یادنامه‌اى با عنوان (روح مجرد (درباره زندگى و طریق سلوک استادشان مرحوم سید هاشم حدّاد نوشت.

نظر علامه طهرانی درباره آیت الله کمیلی

علامه طهرانی در کتاب روح مجرد که درباره زندگی و طریق سلوکی استادشان مرحوم سید هاشم حداد نوشته اند درباره آیت الله کمیلی از دیگر شاگردان سلوکی استادشان چنین مرقوم داشتد: «امّا از ارادتمندان ایشان -مرحوم حداد- در عراق عبارت بودند از حجّه الاسلام حاج شیخ صالح کمیلی».

یادآور می شود، روز گذشته ۲۹ مهرماه جامعه اسلامی دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران مراسم بزرگداشت آیت‌الله سیدمحمدحسین حسینی طهرانی را برگزار می‌کند.

نکته پایانی اینکه روز گذشته یک شنبه ۲۹ مهرماه ۱۳۹۷ این دیدار با حضرت استاد آیت الله کمیلی خراسانی در فضایی معنوی صورت گرفت و با کسالتی که معظم له داشتند و تازه از بیمارستان آمده بودند، وقتی متوجه شدند قصد دارم نکاتی درباره شخصیت علامه طهرانی از ایشان بپرسم با روی گشاده پذیرفتند و پاسخ پرسش های مطرح شده ام را دادند.

پدیدآورنده:

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

www.soltanahmadi.ir

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

درس اخلاق زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید