کد خبر : 747
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 مرداد 1393 - 12:02

فطر،ایستگاه پایانی مسافران رمضان+ صوت

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت! مسافران رمضان، به مقصد و بارهایشان نیز به منزل رسید. و اینک مسافران رمضانی بعد از یک ماه در ایستگاه فطر، توقف کرده اند و خداوند سفره ی مهمانی یکماهه اش را جمع می کنند  تا ثمرات


عید فطر/دست نوشته سلطان احمدی

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت

صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت!

مسافران رمضان، به مقصد و بارهایشان نیز به منزل رسید. و اینک مسافران رمضانی بعد از یک ماه در ایستگاه فطر، توقف کرده اند و خداوند سفره ی مهمانی یکماهه اش را جمع می کنند  تا ثمرات و پاداش یک ماه مسافران خود را بدهد.اینک سایبان مهربانی خداوند؛ گسترده ‏تر خواهد شد و روشنای ازلی هدایتش، تداوم خواهد داشت و این، همان بشارتی است که پیامبر فطر، به ابلاغش مبعوث شده است.

اکنون با تابیدن خورشید عید فطر منتظریم تا  از جود و جبرت الهی خود را میان اهل رحمت و مغفرت بیابیم و یک بار دیگر متولد بشیم به راستی، عید روزی‏ست که در آن معصیت نباشد.پس خدایا دستمان را بگیر تا از همین نقطه، تولدی دیگری را در خود شروع کنیم.  تولدی پاک و ناب که در آن هیچ سیاهی و ظلمتی حک نشدهباشد تا با پاکی راهی جدید و سیری معنوی به سوی فردوس برین را با منهاجیان آغاز نماییم و قصدکنیم، چشم‏هایی را که در نهر رمضان  شست‏شو کرده ‏ایم را هرگز به غبار گناه آلوده نکنیم.

اینک در صبحگاه فطر همگام با مسافران رمضان به نماز می ‏ایستیم و پنج تکبیر می گوییم بر دنیا و هر آنچه ما را از نوازش نسیم رحمت الهی دور می‏سازد،می‏خواهیم حسن‏ ختام این مهمانی، ابتدای آشنایی تازه‏ با خدا باشد.

حال در این آغازین لحظات صبحگاهان فطر در نمازی چنین باشکوه، آن لحظه که دست‏هایمان به دستگیره شفاف قنوت آویخته شده و گویا بهشتی‏ترین دقایق عمرمان بر گستره زمینِ خاکی می‏ گذرد همه با هم با نوای جنتیان چنین می‏ خوانیم: اللّهُمَّ اَهْلَ الکِبْریاءِ وَالعَظَمَهِ ، وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ ، وَاَهْلَ العَفْوِ وَالرَّحْمَهِ ، وَاَهْلَ التَّقْوَى وَالمَغْفِرَهِ ، اَسْأَلُکَ بِحَقِّ هذَا الیَوْمِ ، الَّذِى جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِین عِیداً ، وَلِمُحَمَّدٍ صلى‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم ذُخْراً وَشَرَفاً وَکَرامَهً وَمَزِیداً ، اَنْ تُصلِّیَ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَاَنْ تُدْخِلَنِی فِی کُلِّ خَیْرٍ اَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ ، وَاَنْ تُخْرِجَنِى مِنْ کُلِّ سُوءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلیْهِمْ ، اللّهُمَّ اِنِّی اَسْأَلُکَ خَیْرَ ما سَأَلَکَ بِهِ عِبادُکَ الصّالِحُونَ ، وَاَعُوذُ بِکَ مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُکَ المُخْلَصُونَ. خدایا اى اهل بزرگى و عظمت و اى شایسته بخشش و قدرت و سلطنت و اى شایسته عفو و رحمت و اى شایسته تقوى و آمرزش از تو خواهم به حق این روزى که قرارش دادى براى مسلمانان عید و براى محمد صلى الله علیه و آله ذخیره و شرف و فزونى مقام که درود فرستى بر محمد و آل محمد و درآورى مرا در هر خیرى که درآوردى در آن خیر محمد و آل محمد را و برونم آرى از هر بدى و شرى که برون آوردى از آن محمد و آل محمد را – که درودهاى تو بر او و بر ایشان باد – خدایا از تو خواهم بهترین چیزى را که درخواست کردند از تو بندگان شایسته ات و پناه برم به تو از آنچه پناه بردند از آن بندگان شایسته ات.

 فطر قیامتی ثانی است همان گونه که امیرالمومنین امام علی (علیه السلام) در یکی از خطبه های عید فطر مومنان را بشارت و مبطلان را بیم دادند و فرمودند:

خطب امیر المؤمنین على بن ابى طالب(ع) یوم الفطر فقال: «ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو یوم اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الى مصلاکم خروجکم من الاجداث الى ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم وقوفکم بین یدى ربکم، و اذکروا برجوعکم الى منازلکم رجوعکم الى منازلکم فی الجنه.عباد الله! ان ادنى ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون.» (1)

اى مردم! این روز شما روزى است که نیکوکاران در آن پاداش مى‏گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و ناامید مى‏گردند و این شباهتى زیاد به روز قیامت دارد. پس با خروج از منازل و رهسپارى به سوى جایگاه نماز عید، خروجتان را از قبر و رفتنتان را به سوى پروردگار به یاد آورید، و با ایستادن در جایگاه نماز، ایستادن در برابر پروردگارتان را یاد کنید، و با بازگشت‏ به سوى منازل خود، بازگشتتان به سوى منازلتان در بهشت‏ برین را متذکر شوید. اى بندگان خدا. کمترین چیزى که به زنان و مردان روزه ‏دار داده مى‏شود، این است که فرشته ‏اى در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏دهد و مى‏گوید: هان! بشارتتان باد، اى بندگان خدا که گناهان گذشته‏ تان آمرزیده شد! پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید؟

آری چه زیبا روزی است روز عیدفطر، چه محشری برپا شده و مسافران رمضانی هر کدام در حال گرفتن مزد و پاداش خود از میزبان این ماه هستند،ضروری است در این روز عظیم عمر و وقت را به دعا و نیایش سپری نموده و آن را به بطالت نگذرانیم و در آن فرج مولا امام زمان عج ،خیر دنیا و آخرت و همچنین عاقبت بخیریمان را از صاحب ماه طلب کنیم که دیگر سفره برچیده می شود.

و در پایان چند سطری هم کلام با سید الساجدین امام زین العابدین(علیه السلام) می شویم که در دعایی در صحیفه  ی نورانی سجادیه به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال از عید فطر چنین فرمودند:

 اللهم صل على محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفر لنا ما خفى من ذنوبنا و ما علن…

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدى مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایى قرار ده که بر ما گذشته است: که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهى و گناهانمان را بشویى و بر ما ببخشایى گناهانى را که در پنهان و آشکارا انجام دادیم…

اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شر اضمرناه توبه من لا ینطوى على رجوع الى ذنب و لا یعود بعدها فی خطیئه.

خداوندا! در این روز عید فطر، که براى مؤمنان روز عید و خوشحالى و براى مسلمانان روز اجتماع و گردهمایى است، از هر گناهى که مرتکب شده‏ایم و هر کار بدى که کرده‏ایم و هر نیت ناشایسته‏اى که در ضمیرمان نقش بسته است‏به سوى تو باز مى‏گردیم و توبه مى‏کنیم، توبه‏اى که در آن بازگشت‏به گناه هرگز نباشد و بازگشتى که در آن هرگز روى آوردن به معصیت نباشد.

بارالها!این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت‏به سوى خود و توبه از گناهان عطا فرما.(۲)

 به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

پی نوشت:

۱-میزان الحکمه، محمدى رى شهرى، ج ۷، ص ۱۳۱-۱۳۲٫

۲-بخشی از دعای ۴۵ صحیفه ی سجادیه.

انعکاس این یاداشتم در سایتهای:

خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)

خبرگزاری اهل بیت (ع) – ابنا

پایگاه خبری تحلیلی فردو نیوز استان قم

عمارنامه

پایگاه وبلاگ نویسان ایرانی / حرف تو

قطره

تی نیوز

باشگاه وبلاگ نویسان استان البرز / روایت نو

در ادامه این یاداشتم توجه شما کاربران عزیز را به سخنان مرحوم آیت الله احمد مجتهدی تهرانی (ره) و آیت الله آقا مجتبی تهرانی (ره) در خصوص فطریه ماه مبارک رمضان که باید در روز عید فطر پرداخت شود جلب می نمایم.

ردیف توضیحات حجم (KB) زمان موضوع سخنران
۱ دانلود جلسه اول ۹۵۹ ۰:۰۳:۱۴

احکام فطریه

آیت الله مجتهدی تهرانی

۲ دانلود جلسه دوم ۱,۸۷۵ ۰:۰۶:۲۲
۳ دانلود جلسه سوم ۱,۶۵۳ ۰:۲۲:۳۶
 
۱ دانلود جلسه اول ۱,۱۳۴ ۰:۰۹:۰۹ احکام فطریه آیت الله مجتبی آقا تهرانی
۲ دانلود جلسه دوم ۱,۳۴۲

۰:۱۰:۵۱

چه کسانی باید فطریه بدهند
چه کسانی باید فطریه بدهند
چه کسانی باید فطریه بدهند
چه کسانی باید فطریه بدهند

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۳
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
روایت نو دوشنبه , ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۰

با سلام جهت تعامل بیشتر لطفا شماره تماس خود را برایمان ارسال بفرمایید . ودر کدام استان فعالیت می کنید ؟

نادر شنبه , ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۴

  سلام . خوبی . موفق باشید

دریـــــــــغ ازیک جوابــــ♦ـ♦ــ پنجشنبه , ۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۶

مهدی عج الله: اِنُّ اللهَ مَعَنا فلافاقَهَ بِنا الی غَیرِهِ، والحَقُّ معنا فَلَن یوحِشنامَن 
قَغَدَعَنّا ..
((خدا باماست ونیازمنددیگری نیستیم، وحق باماست وباکی نداریم که کسی از ماروی بگرداند.))
 
[̲̅س̲̅][̲̅ل̲̅][̲̅ا̲̅][̲̅م̲̅]
ظهرتون بخیر
خسته نباشید
با روایتی جالب بنام" ✿پیامبرصلی الله علیه وآله وامامزمان عج الله✿" درصحاح ششگانه اهلسنت ، منتظر هستم تا حضور ارزنده ی تان را در وبلاگ حقیر به تماشا بنشینم.

نظرات بسته شده است.

درس اخلاق زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید