کد خبر : 842
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 آبان 1393 - 14:57

شایعه در گذشت آیت الله ضیاءآبادی در بازار داغ شایعات

قرآن و شایعات درقرآن کریم آیات متعددی به شایعات پرداخته است تا آنجا که  پیامبران با انبوهی از شایعات رودرو بودند. که این شایعات گاهی از سوی دشمن آگاه و گاهی توسط دوستان نادان ساخته و پخش می شد و مشکلات بی شماری برای پیامبران می آفرید. از طرفی سرعت پخش شایعه گاه به اندازه

0.145079001295142285_taknaz_ir2

قرآن و شایعات

درقرآن کریم آیات متعددی به شایعات پرداخته است تا آنجا که  پیامبران با انبوهی از شایعات رودرو بودند. که این شایعات گاهی از سوی دشمن آگاه و گاهی توسط دوستان نادان ساخته و پخش می شد و مشکلات بی شماری برای پیامبران می آفرید.
از طرفی سرعت پخش شایعه گاه به اندازه ای زیاد بود که در همان آغازین روزهای دعوت پیامبران، گروهی بسیار، شایعه دیوانگی، قدرت طلبی و گمراهی آنان را شنیده بودند؛ که باعث می شد برخی این شایعه را باور کرده و برخی این شایعات را نمی پذیرفتند.

شایعات کفار درباره پیامبر اکرم(ص)
حتی درآغازرسالت و فراخوان آخرین پیامبر نبی اکرم(ص) یک یا چند نفر شایعه ساحر، کاهن، شاعر و… بودن را ساختند برای نمونه به نظر می رسد ابوجهل برای نخستین بار پیامبر را ساحر می خواند او به قریش می گوید محمّد نه شاعر است نه کاهن و نه دروغگو، بلکه او ساحر است که این گونه میان ما اختلاف انداخته است،این شایعات به گونه ای رواج یافت که کفرپیشگان خود نیز باور کردند و پیامبر را ساحر، شاعر و مجنون خواندند و قرآن را سحر، شعرمعرفی کردند:
«و قال الکافرون هذا ساحر کذّاب» ص/۴
«بل هو شاعر» انبیاء/۵
«إنّک لمجنون» حجر/۶
ما هذا إلاّ بشر مثلکم یرید أن یتفضّل علیکم" مؤمنون/۲۴
این مرد، انسانی است همانند شما، می خواهد بر شما برتری جوید.
"إن هو إلاّ رجل به جنّه" مؤمنون/۲۵
او مرد دیوانه ای بیش نیست.
"و قالوا مجنون و ازدجر" قمر/۹
و گفتند: دیوانه است. و به دشنامش راندند. «و یقولون أئنّا لتارکوا آلهتنا لشاعر مجنون» صافات/۳۶

شایعه شهادت پیامبر(ص) در اوج جنگ
 برای نمونه شایعه شهادت نبی اکرم(ص)، بسیاری از مسلمانان را از جبهه فراری داد و آیات قرآن با هدف ازمیان بردن اثرات این شایعه، قضا و قدر الهی را مطرح می کند و مرگ و زندگی را تابع قضا و قدر الهی می خواند: وَ ما کانَ لِنَفْسٍ أَنْ تَمُوتَ إِلاَّ بِإِذْنِ اللَّهِ کِتاباً مُؤَجَّلاً وَ مَنْ یُرِدْ ثَوابَ الدُّنْیا نُؤْتِهِ مِنْها وَ مَنْ یُرِدْ ثَوابَ الْآخِرَهِ نُؤْتِهِ مِنْها وَ سَنَجْزِی الشَّاکِرینَ(۱۴۵ آل عمران) ای مسلمانان هیچ کس زودتر از اجلش نمی نمیرد. از مگر نهراسید و از جنگ فرار نکنید اگر اجل شما فرا نرسیده باشد در جنگ کشته نمی شوید و اگر رسیده باشد هر چند از جنگ فرار کنید باز هم مرگ شما را در آغوش می کشد.

شایعه در گذشت آیت الله ضیاءآبادی در پی بستری شدنشان

سلطان احمدی دات آی آر

امروزه نیز بازار شایعات هنوز داغ است و هر از گاهی در گوشه و کنار خصوصا در فضای مجازی از طریق شبکه های اجتماعی وپیامک تلفن همراه  دشمنان آگاه و دوستان نادان درجامعه اقدام به شایعه پراکنی می نمایند و این شایعه باعث نگرانی بخشی از جامعه یا حتی کل یک جامعه را در بر می گیرد که این بار شایعه درگذشت مفسر قرآن کریم و استاد اخلاق شهر تهران آیت الله سید محمد ضیاءآبادی پخش شد و از آنجایی که ایشان به علت بیماری ریوی در بیمارستان مهران بستری بودند که باعث نگرانی و ناراحتی علاقمندان و دوستداران این عالم عامل پایتخت شد.
با پخش این شایعه جا داشت پایگاه اینترنتی بنیاد خیریه الزهرا(س) که تنها پایگاه اینترنتی رسمی اعلام مراسمات و انتشار آثار آیت الله ضیاءآبادی سریعا نسبت به این موضوع عکس العمل نشان دهد که هیچ اقدامی ننمود و تنها خبر اعلامی آن برگزاری جلسات آیت الله ضیاءآبادی بعد از ماه صفر درج شده بود،اما خوشبختانه خبرگزاری فارس سریعا در این خصوص با مصاحبه با یکی از نزدیکان ایشان انتشار این شایعه را کذب خواند.

وظیفه مسولین رد جلوگیری از پخش شایعات

در این زمینه لازم است مسئولان به چنین مواردی واکنش بیشتری نشان بدهند و جلوی باب شدن شایعات خصوصا در فضای مجازی رو بگیرند و بستری فراهم نمایند تا هر کسی نتواند هر حرف و سخن غیر مستندی را منتشر کند که باعث نگرانی بخشی از جامعه شود.
یکی از درسهای اجتماعی سیاسی و اخلاقی قرآن این است که در جامعه اخبار باید تحقیق شود و زود پخش نشود و جالب این است که قرآن می فرماید :خبر پخش کن ها اگر خبر دروغ پخش کنند، شیطان هستند. در
 وَ إِذا جاءَهُمْ أَمْرٌ مِنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذاعُوا بِهِ وَ لَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَ إِلى‏ أُولِی الْأَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذینَ یَسْتَنْبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَ لَوْ لا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَتُهُ لاَتَّبَعْتُمُ الشَّیْطانَ إِلاَّ قَلیلاً ۸۳ نساء و اگر خبری از ( اسباب ) ایمنی و وحشت ( مانند پیروزی مسلمین یا شکستشان ) به آنها برسد ( بدون تحقیق ) آن را منتشر می کنند ، حال آنکه اگر آن را به فرستاده خدا و صاحبان امرشان بازمی گرداندند به یقین کسانی از آنان که اهل تحقیق اند ، به حقیقت آن پی می بردند ( و راه چاره می یافتند ) و اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود حتما همه شما جز اندکی ، از شیطان پیروی می کردید.
یادآور می شود که مفسر قرآن کریم و استاد اخلاق شهر تهران آیت الله سید محمد ضیاءآبادی به علت بیماری عفونت ریه در بیمارستان مهران تهران بستری بودند و روز گذشته ۲۷ آبان ماه ۹۳  ترخیص شدند و اکنون در سلامت کامل به سر می برند.

مروری کوتاه بر زندگی نامه آیت الله سید محمد ضیاءآبادی
آیت الله سیّدمحمّد ضیاءآبادی فرزند مرحوم حجّه الاسلام حاج سیّد محمود ضیاءآبادی(طاب ثراه) در سال۱۳۰۹ هجری شمسی‌در قریه‌ی ضیاءآباد از توابع قزوین به دنیا آمد ایشان و سادات ضیاآباد نسبشان به امام سجاد (ع) می رسد. آیت الله ضیاءآبادی در شهر قزوین پس از فراگیری مقدّمات علمی: صرف و نحو، منطق، معانی و بیان و معالم الاصول از اساتید معظّم رحمه‌ الله علیهم اجمعین ،لمعتین ،رسائل، مکاسب و شرح منظومه را از محضر پرفیض حضرت آیت الله حاج سیّدابوالحسن رفیعی قزوینی رضوان الله تعالی علیه استفاضه کرده و سپس به حوزه‌ی علمیّه‌ی قم مشرّف و در مدرسه‌ی فیضیّه اقامت گزیدند .
معظّم له بیش از پانزده سال در آن شهر مقدّس اشتغال به تحصیل فقه و اصول و فلسفه داشت. قسمتی از کفایه را در حلقه‌ی درس مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالجواد اصفهانی و قسمت دیگر آن را در حلقه‌ی درس مرحوم آیت الله سلطانی رحمه الله علیهما فراگرفت و در حوزه‌ی درس خارج  مرحوم آیت الله العظمی بروجردی قدّس سرّه، فقه و اصول حضرت آیت الله العظمی خمینی قدّس سرّه و درس فلسفه‌ی حضرت آیت الله علاّمه طباطبایی قدّس سرّه شرکت می‌کرد .
در سال ۱۳۴۰ شمسی پس از رحلت آیت الله بروجردی به تهران عزیمت و در حوزه‌ی علمیّه‌‌ی عالم بزرگوار مرحوم حاج شیخ احمد مجتهدی قدّس سّره به تدریس مطوّل، معالم و لمعتین ، رسائل و مکاسب پرداخت.
جلسات هفتگی تفسیر قرآن مجید و بحث‌های معارفی و اخلاقی این استاد فرزانه  در روز های دوشنبه در مسجد مسجد علی بن الحسین‌(ع) د واقع درتجریش، خیابان دربند، خیابان شهید زمانی، کوچه شهید شفیعی برگزار می شود که در ایام ماه محرم و صفر برگزار نمی شود.

در پایان جهت سلامت و شفای کامل این استاد فرزانه اخلاق و مفسر قرآن کریم آیت الله سید محمد ضیاءآبادی حمد شفا به همراه صلواتی قرائت نمایید

به قلم : امیرمحسن سلطان احمدی

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید