کد خبر : 1423
تاریخ انتشار : یکشنبه 22 شهریور 1394 - 17:03
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای ناکید شیخ رجبعلی خیاط بر اطاعت خدا و مخالفت با هوا بسته هستند

ناکید شیخ رجبعلی خیاط بر اطاعت خدا و مخالفت با هوا

بیست و دوم شهریور ماه سالروز ارتحال شیخ رجبعلی خیاط این سالک سفر کرده می باشد که به این بهانه در ادامه بخشی از دیدگاه های شیخ رجبعلی خیاط را مرور می نماییم.

عبد صالح خدا «رجبعلی نکوگویان» مشهور به «جناب شیخ» و «شیخ رجبعلی خیاط» در سال ۱۲۶۲ هجری شمسی، در شهر تهران دیده به جهان گشود و سرانجام این عارف اهل دل در روز بیست و دوم شهریور ماه سال ۱۳۴۰ هجری شمسی سیمرغ وجودش پس از عمری خودسازی و سازندگی از این جهان پر کشید.به مناسبت سالروز ارتحال این عارف سفر کرده بخشی از دیدگاه های شیخ رجبعلی خیاط را مرور می نماییم.
آیت الله ری شهری در بخشی از کتاب کیمیای محبت،یادنامه مرحوم شیخ رجبعلی خیاط،پیرامون حکمت آفرینش از نظر شیخ رجبعلی خیاط چنین مرقوم داشته است:
جناب شیخ رجبعلی،معتقد بود که حکمت آفرینش انسان،خلافت الهی و نمایندگی خداست و انسان،هرگاه به این مقصد برسد،می تواند کار خدایی کند و راه رسیدن به آن ،اطاعت از خدا و مخالفت با هوای نفس است.ایشان در این باره می گفت:در حدیث قدسی آمده«یابن آدم خلقت الاشیاء لأجلک و خلقتک لأجلی» ای فرزند آدم!همه چیزها را برای تو آفریدم و تو را برای خودم آفریدم.«عبدی اطعنی حتی اجعلک مثلی او مثلی» بنده ی من از من فرمان برداری کن،تا تو را مثل خود یا مثل خود بگردانم.
طبق این احادیث رفقا شما «خلیفه الله» هستید،شما گلابی شاه میوه اید.قدر خود را بدانید و از هوای نفس پیروی نکنید و فرمان خدا را ببرید. به جایی می رسید که می توانید کار خدایی بکنید.خدا همه ی عالم را برای شما و شما را برای خودش آفریده است.ببینید که چه مقام و منزلتی به شما عطا فرموده است.
شیخ رجبعلی،اعتقاد داشت که تا انسان به مقام خلیفه اللهی(یعنی جانشینی و نمایندگی خدا در زمین) نرسد،آدم نمی شود و می فرمود:قاشق،برای غذای خوردن است و فنجان برای چای نوشیدن و… انسان هم تنها برای آدم شدن،خوب است.
مکرر می فرمود:خداوند به من کرامت کرده،شما هم کار خدایی انجام دهید،به شما هم می دهد.آقای بنا!آقای خیاط! شما این خشتی که می گذارید و این سوزنی که می زنید به عشق خدا بزنید و حواستتان به خدا باشد.این لباس متری صد تومان را که به تن داری نگو من متری صد تومان خریده ام،بگو:این را خدا داده.مُعرّف خدا باش نه مُعرف خودت!
جناب شیخ رجبعلی،معتقد بود تاانسان به غیر خدا توجه دارد و غیر خدا او را می خواهد،در واقع مشرک و دل او آلوده به زنگار شرک است و در این زمینه به آیه شریف ۲۸ سوره توبه«…إِنَّمَا الْمُشْرِکُونَ نَجَسٌ…»استدلال می کرد.
چرا حقایق خلقت را متوجه نمی شویم؟
تا وقتی که غبار شرک بر آیینه ی دل باشد،انسان نمی تواند با حقایق هستی آشنا شود از این رو شیخ می فرمود:« تا انسان توجهش به غیر خداست،نسبت به حقایق هستی نامحرم است و از باطن خلقت،آگاه نیست.»
راه باز شدن چشم دل
اما اگر انسان خالص شود،غبار شرک از آیینه ی دل او زدوده شده،محرم راز آفرینش می گردد.جناب شیخ در این باره می فرمود:«اگر کسی برای خدا کار کند،چشم دلش باز می شود،اگر مواظب دلتان باشید و غیر خدا را در آن راه ندهید،آنچه را دیگران نمی بینند می بینید و آنچه را دیگران نمی شنوند می شنوید.»
اثر منفی نگاه به نامحرم

مرحوم دکتر حسن توکلی نقل کرد:روزی من از مطب دندان سازی خود حرکت کردم که به جایی بروم. سوار اتوبوس شدم، میدان فردوسی یا پیش تر از آن،ماشین نگه داشت و جمعیتی سوار شدند سپس نگاه کردم دیدم راننده،زن است.
دوباره نگاه کردم دیدم همه مسافران هم زن هستند،همه یک شکل و یک لباس! دیدم بغل دستی ام هم زن است! خودم را جمع کردم اشتباهی سوار شده ام و این اتوبوس ویژه ی کارمندان است.اتوبوس نگه داشت و خانمی پیاده شد آن زن که پیاده شد همه مرد شدند!
چشم برزخی شیخ رجبعلی
با این که ابتدا بنا نداشتم پیش شیخ رجبعلی بروم،ولی از ماشین که پیاده شدم به حضور شیخ رسیدم،قبل از این که من حرفی بزنم،شیخ فرمود:«دیدی همه ی مردها زن شده بودند؟! چون مردها به آن زن توجه داشتند همه زن شدند!» بعد گفت:وقت مُردن هر کس به هر چه توجه دارد همان جلوی چشمش مجسم می شود ولی محبت امیر المومنین(ع) باعث نجات می شود.چه قدر خوب است که انسان محو جمال خدا شود تا آنچه را که دیگران نمی بینند،ببیند و آنچه را دیگران نمی شنوند،بشنود.

به کوشش: امیرمحسن سلطان احمدی

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

درس اخلاق زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید