کد خبر : 2636
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 مهر 1396 - 7:48

شادی هایی که باعث ریزش انسان می شود / تاکید بر انس با قرآن

آیت الله احدی با نکوهش از برخی از شادی ها مضر در اسلام گفت: شادی های مالی ، علمی ، عقیدتی از جمله شادهای مضری هستند که از آن نکوهش شده است.

آیت الله احدی با نکوهش از برخی از شادی ها مضر در اسلام گفت: شادی های مالی ، علمی ، عقیدتی از جمله شادهای مضری هستند که از آن نکوهش شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی کلینیک روح درمانی ( تهذیب آنلاین ) ، آیت الله مهدی احدی، استاد درس خارج حوزه علمیه قم، شب گذشته یکشنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۶ در مراسم عزاداری حسینیه بیت‌الرضا (ع) شرق تهران با معرفی برخی از شادمانی‌هایی که برای مومن مضر است، گفت: یکی از شادمانی های مضر شادمانی مالی است.
ریزش انسان با شادمانی مالی
وی ادامه داد: این شادی موقتی است و باعت می شود انسان خدا را فراموش کند. بدانید هر وقت سمت مالی بروید به سر پایین می آیید و این شادی های مالی باعث ریزش انسان می شود.
وی افزود: در روایتی امام صادق (ع) می فرماید: «اگر شیعیان ما در راه دین پایداری کنند و به این شادی ها اهمیت ندهند وعده میدهم که سخن پرندگان را بفهمند».
نگاه ابزاری به معنویات
آیت الله احدی با بیان اینکه برخی حتی به معنویات هم نگاه ابزاری دارند، اظهار کرد: برخی حتی نمازشان هم از آسمان بالا نمی‌رود و ریزش دارند. عده‌ای هم به مباحث معنوی نگاه ابزاری دارند. اما اگر انگیزه‌های معنوی را بالا ببریم در این دنیایی که اخلاق از بین رفته میتوان نفوذ کرد.
سرگرم شدن مردم با گوشی های موبایل
استاد حوزه با انتقاد از زندگی های امروز بیان کرد: در تهران بدون استاد اخلاق نمی توان زندگی کرد. ما فکر نمی کردیم به این راحتی رنگ مردم عوض شود و همه یک گوشی دستشان باشد که همه چیز فراموش بشود، تا جایی که حتی خانواده هم فراموش بشود. آن روزهایی که جبهه می رفتیم امروز را نمی دیدیم.
وی ادامه داد: آنچه فضای معنوی ما را تشکیل می‌داد اینها نبود. چرا به خاطر اختلافات سیاسی بحث می‌کنید؟ دین مبین را بگیرید.
قرآن برای مومنین است نه همه کس
آیت الله احدی افزود: این قرآن مال همه کس نیست برای مومنینی است که وقتی می شنوند بدنشان می‌لرزد، بسیاری از تفریحات جلوی این لرزش را می‌گیرد. گمراه که هادی ندارد، گمراه فقط حرف زشت میفهمد.
ایجاد غرور در شادی علمی
وی با نکوهش از شادی علمی گفت: شادی دیگری که برای مومن مضر است شادی علمی است. شادی علمی باعث غرور و استکبار می‌شود. اسلام از اینکه کسی علم خود را به رخ دیگران بکشد مخالف است. امروز افتخار علمی که انسان را به غرور بیاورد و تمام کار معنوی انسان را بگیرد بد است.
آیت الله احدی ادامه داد: شادمانی علمی، شیطان صفتی است که انسان را مغرور می‌کند و وقتی غرور به انسان دست بدهد تمام فضایل انسانی به باد می‌رود.
نکوهش از شادی عقیدتی
وی افزود: شادمانی عقیدتی هم از دیگر شادمانی‌هایی است که سرزنش شده است. عده‌ای حتی عقیده خود را به رخ پیامبر (ص) می‌کشیدند گویی که آنها از پیامبر (ص) مسلمان تر هستند. گاهی این عقیده ها در عزاداری هم وجود دارد.
هر روز حداقل ۲۰ دقیقه با قرآن انس داشته باشید
آیت الله احدی با توصیه به اینکه با قرآن هر روز انس بگیرید، گفت: خیلی ها با قرآن انس ندارند،سعی کنید حداقل روزی بیست دقیقه قرآن را گوش بدهید با آن انس بگیرید بدانید کلی قرآن می فهمید، من حداقل روزی هشت ساعت با قرآن هستم و اگر پنجاه سال هم درباره قرآن حرف بزنم باز هم کم است.
زوجین قرآن و تفسیر به همدیگر هدیه دهند
وی ادامه داد: زن و شوهرهایی که با هم اختلاف دارند اگر در همان ابتدا به جای هدیه های متفرقه به همدیگر قرآن و تفسیر هدیه بدهند این مشکلات برای آنها پیش نمی آمد.

*امیرمحسن سلطان احمدی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید