کد خبر : 3203
تاریخ انتشار : جمعه 19 مرداد 1397 - 20:30

آیت الله جاودان: گرانی بلای الهی و ۴ عامل گرانی های اخیر

بسم رب المهدی عج دست نوشته های معارفی امیرمحسن سلطان احمدی (سلطان احمدی دات آی آر): در شلوغی و ترافیک پایتخت و در این روزهایی که سنگینی گرانی و مسائل اقتصادی سایه سنگینی بر شهر انداخته است و برخی با احتکار کالاهایشان بر این ظلمت افزده اند در این هیاهوی پایتخت هنوز هستند کسانی که

بسم رب المهدی عج

گرانی آیت الله جاودان عذاب سلطان احمدی درس اخلاق ایمان ماندگار حداقل ایماندست نوشته های معارفی امیرمحسن سلطان احمدی (سلطان احمدی دات آی آر): در شلوغی و ترافیک پایتخت و در این روزهایی که سنگینی گرانی و مسائل اقتصادی سایه سنگینی بر شهر انداخته است و برخی با احتکار کالاهایشان بر این ظلمت افزده اند در این هیاهوی پایتخت هنوز هستند کسانی که این مشکلات و گرانی ها تاثیری بر اراده و ایمان آنها نگذاشته و در جستجوی روزنه ای نور از این سوی پایتخت به قلب پایتخت و حتی کسانی از اطراف با بعُد مسافت خود را چهارشنبه ها به محله گلشن در قلب پایتخت می رسانند تا در اجتماع مومنین و اهل ایمانی که هر چهارشنبه در حسینیه نورانی و اسرار آمیز مرحوم آیت الله شیخ مرتضی زاهد شرکت می کنند برساند و از محضر نوه این عالم عامل بهره مند شوند و توشه ای اخلاقی و موعظه ای پند آموز را برای یک هفته خود دریافت کنند.

چهارشنبه این هفته برابر با ۱۷ مردادماه ۱۳۹۷ این اجتماع هفتگی تکرار شد و این جمع نورانی، برادران و خواهران اهل ایمان این چهارشنبه نیز در این حسینیه نورانی که روزگاری منزل مرحوم آیت الله شیخ مرتضی زاهد بود جمع شدند و پای منبر مواعظ آیت الله شیخ محمد علی جاودان نشتند و از محضر این نوه و یادگار مرحوم شیخ مرتضی و شاگرد آیت الله حق شناس بهره مند شدند. اینک در ادامه مشروح بیانات ایشان تقدیم شما معارف جویان عزیز می گردد تا کسانی که امکان شرکت در این جلسه را نداشتند از این طریق بهره مند شوند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

چهار عامل گرانی در جامعه

آیت الله محمد علی جاودان از اساتید اخلاق و تاریخ اسلام شهر تهران در این جلسه با توجه به شرایط گرانی در جامعه، به چهار عامل این گرانی و علت اصلی آن اشاره و بیان کرد: این گرانی همینجور یک شبه نیامده است بلکه چهار علت باعث ایجاد آن شده است.

جنگ اقتصادی دشمن

این محقق و مولف حوزوی با اشاره به چهار عامل گرانی در جامعه گفت: اولین علت این گرانی جنگ عظیم اقتصادی دشمن است؛ دشمن حدود ۲۰ سال است جنگ عظیم اقتصادی را علیه ایران و کشورهایی که مخالف آمریکا هستند را آغاز نموده و طبعا این جنگ اقتصادی دشمن طبعات و آثاری دارد اما دشمن به تنهایی نمی تواند در این جنگ اقتصادی موفق شود بلکه سه عامل دیگر نیز در این ایجاد گرانی موثر هستند.

وجود افراد دل نسوز در دستگاه های دولتی

آیت الله جاودان به دیگر عوامل این گرانی اشاره و اظهار کرد: بعد از دشمن، دومین عامل این گرانی وجود افراد دل نسوز در دستگاه های دولتی است که در مجموعه دولتی افراد دل سوز کمتر داریم.

عدم مدیریت دستگاه های دولتی

وی ادامه داد: و سومین عامل هم باز مربوط به دستگاه های دولتی است که در این دستگاه های دولتی شاهد عدم مدیریت هستیم در صورتی که مدیریت یک فن خاص است که برخی مدیران این فن مدیریتی را ندارند و شاهد عدم مدیریت برخی دستگاه های دولتی هستیم.

دست های پشت پرده

آیت الله جاودان دست های پشت پرده را مهمترین عامل و اصلی ترین عامل گرانی دانست و گفت: بنابراین همانطور که عرض شد؛ دشمن، افراد دولتی دل نسوز و عدم مدیریت دستگاه های دولتی سه عامل این گرانی هستند اما مهمترین و اصلی ترین عامل گرانی دست های پشت پرده است. اگر این عامل چهارم و دست های پشت پرده وجود نداشت این سه عامل هم هیچ اثری نمی توانستند بگذارند، خصوصا حتی دشمن هم نمی توانست جنگ اقتصادی اش تاثیری بگذارد.

گرانی یک نمونه از عذاب های الهی

آیت الله جاودان در ادامه گرانی را یکی از عذاب های الهی برای امتی که مستحق عذاب هستند دانست و گفت: با وجود این چهار عامل تا خدا نخواهد اتفاقی نخواهد افتاد اما در روایات است وقتی خدا بر امتی غصب کند و عذابش خاصی مثل سیل و زلزله وارد نشود آن امت را گرفتار گرانی، بی بارانی می کند.

وی ادامه داد: وقتی خداوند بر امتی که غضب کرده عذاب می فرستند مثلا در زمانی در یکی از شهرهای کشورمان زلزله ای آمد و این زلزله از ۵ ریشتر هم بیشتر نبود اما آن شهر را کن فیکون کرد و یا اینکه در شهری سیل آمد و آن شهر را خداوند تخریب نمود. اما گاهی خداوند از این نوع عذاب ها نمی فرستد و با گرانی آن امت را عذاب می نماید.

این استاد حوزوی افزود: بنابراین اگر این گونه بلاها را مثل سیل و زلزله را بر مردمی که بر آنها غضب کرده نازل نفرماید، بلا را به صورت دیگری بر آن امت نازل می کند که یک نمونه از این بلاها گرانی است.

وی خاطر نشان کرد: من یادم هست دوره های قبل بنزین مثلا فرضا ۷ریال بود و دولت می خواست قیمت بنزین را به قیمت طبیعی برساند و مثلا فرضا یک تومان می خواست به آن اضافه کند، و وقتی این اتفاق می افتاد که معمولا ایام عید نوروز بود این افزایش بنزین همه چیز را گران می کرد و این افزایش باز سال های بعد نیز تکرار می شد. حالا مردم هم که مسلمان هستند اما این افزایش گرانی بر دیگر چیزها نیز تاثیر داشت.

گرانی یک بلای در اثر گناه کردن

آیت الله جاودان با بیان اینکه گرانی یک بلا در اثر گناه کردن است، اظهار کرد: بنابراین گرانی قیمتها یک بلا است و علت این بلایی در اثر گناه کردن است و این باطن آن است و ظاهرش همانهایی بود که در ابتدا عرض کردم که دشمن دارد می جنگد اما  در خیلی از جاها موفق نمی شود و اینجا چرا اینجا موفق می شود، دلیلش راه هم گفتیم که خود ما هستیم که زمینه موفقیت دشمن فراهم کرده ایم.

وی ادامه داد: باور کنید این حرف سنگین است، در هیچ کشوری به اندازه ایران آیا دروغ گفته می شود؟ یک روز محاسبه کنید که در طول یک روز که زندگی کردید و حرف زدید چند تا دروغ گفتید؟

گرانی عذاب الهی در حدیثی نبوی

آیت الله جاودان در ادامه با اشاره به حدیثی نبوی در این زمینه بیان کرد: مرحوم کلینی در کتاب الکافی که از معتبرترین کتب حدیثی شیعه و جز کتب اربعه است، در کتاب المعیشه جلد ۵ الکافی حدیثی از پیامبر اکرم(ص) آورده و حدیث چنین است: «عَنِ اَلْأَصْبَغِ بْنِ نُبَاتَهَ قَالَ قَالَ أَمِیرُ اَلْمُؤْمِنِینَ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ : إِذَا غَضِبَ اَللَّهُ عَلَى أُمَّهٍ وَ لَمْ یُنْزِلْ بِهَا اَلْعَذَابَ غَلَتْ أَسْعَارُهَا وَ قَصُرَتْ أَعْمَارُهَا وَ لَمْ تَرْبَحْ تُجَّارُهَا وَ لَمْ تَزْکُ ثِمَارُهَا وَ لَمْ تَغْزُرْ أَنْهَارُهَا وَ حُبِسَ عَنْهَا أَمْطَارُهَا وَ سُلِّطَ عَلَیْهَا شِرَارُهَا».

این استاد حوزوی در شرح این حدیث گفت: اصبغ بن نباته از امیرالمومنین(ع) و حضرت از پیامبر اکرم(ص) نقل نموده اند: «هرگاه خداوند بر امّتى خشم بگیرد، ولى عذاب بر آنان نفرستد، قیمت کالاهاى آنها گران مى‌شود، عمرهاى آنان کوتاه مى‌شود، تاجران آنها سود نمى‌برند، میوه‌هاى آنان رشد نمى‌کند و پرمحصول نمى‌شود، نهرهاى آنها پرآب نمى‌گردد، باران‌هاى سالیانه از آنان دریغ مى‌شود و بدترین افراد بر آنان مسلّط‍‌ مى‌گردند».

وی ادامه داد: بنابراین گرانی اجناس یکی از عذاب های الهی است، و همین طور در حدیث به عذاب های دیگر خدا نیز اشاره شد که عمرها کوتاه می شود، و شاید ۷۰ سال هم عمر کنید اما از این ۷۰ سال عمر هیچ بهره ای نخواهید برد و بهره مند از آن نمی شوید.

این استاد حوزوی خاطر نشان کرد: همچنین در تجارت هم دیگری سودی کسب نمی کنید، میوه هایتان نیز خوب ثمر نمی دهد و با یک سرمای در اول بهار سردرختی ها از بین می رود و همین طور دیگر رودخانه ها و نهرها نیز پر از آب نخواهد شد و باران هم تعطیل می شود.

وی ادامه داد: همانطور که می بینیم اکنون بعضی از استانها به طور جدی دیگر بارشی نداشتند و باران هم نیامده است.

رابطه ایمان با عمل صالح

آیت الله جاودان در بخش دیگری از سخنانشان به تذکراتی اخلاقی پرداخت و به رابطه ایمان و عمل صالح اشاره و بیان کرد: اگر آدم  ایمان داشته باشد حتما عمل می کند و اگر عمل می کند حتما ایمان دارد و اگر کوتاهی در عمل می کند به علت ضعف در ایمانش است. بنابراین اگر ضعفی در ایمان وجود داشته باشد یک جاهایی باعث کوتاهی و کم گذاشتن در عمل می شود.

وی ادامه داد: مکرر عرض کردم که یک حداقل مقبولی از ایمان هست، یعنی وقتی بنده و شما از دنیا رفتیم این حداقل را داشته باشیم می گویند این فرد مومن است.

نجات انسان با حداقل ایمان و علت ترس از عمل صالح

این استاد اخلاق شهر تهران با اشاره به نجات انسان با حداقل ایمان گفت: این حداقل ایمان وقتی است که آدم در عمل هیچ کوتاهی ندارد. مثلا فرض کنید بنا است امر به معروف کند و انجام آن لازم و واجب است و نمی ترسد و انجام می دهد. اما اگر فردی ترسید خصوصا جایی که باید امر به معروف کند و واجب است ولی او می ترسد و امر به معروف نمی کند این نشانه مشکل و ضعف ایمان او است.

آیت الله جاودان افزود: نقل است در زمانی که میرازی شیرازی کوچک به عراقی ها در زمان امپراطوری انگلیس امر و فتوای به جهاد نمود که باید عراقی ها با انگلیس ها بجنگند؛ آن وقت هم انگلیس یک امپراطور بزرگ و ابرقدرت اول جهان بود و عرب های عراقی با همان وسایل بسیار قدیمی و بدون داشتن چیزی پیروز شدند و دولت انگلستان مجبور شد از عراق خارج شود و عراق آزاد شد.

وی ادامه داد: این مقدمه را گفتم برای اینکه در آن زمان یک نفر را دیدند دارد به سوی جنگ می رود ولی بدنش می لرزد! گفتند: چرا می لرزی؟ گفت: می ترسم! بعد گفتند پس چرا می روی؟ گفت: چون جهاد واجب است.

نقص در ایمان روزنه ای برای نفوذ شیطان

این مولف و محقق حوزوی خاطر نشان کرد: پس  اگر ایمان آدم حداقل لازم را داشته باشد از روی پل مرگ هم راحت عبور می کند و نمی لغزد و شیطان سراغش نمی آید. اما اگر بلغزد به خاطر نقص در ایمان است.

وی ادامه داد: نقص در ایمان مانند دیواره فرو ریخته قله ای است که هیچ راه نفوذی به این قله نیست اما این قسمت که دیواره آن فرو ریخته باعث نفوذ دشمن می شود، و نقص در ایمان هم چنین است و باعث باز شدن راه نفوذ شیطان می شود.

این استاد حوزوی افزود: فرض کنید خدا مرحمت کرد که شیطان نتوانست به انسان وارد شود، اما اگر انسان در ایمانش ضعیف باشد شیطان از آن بخش ضعیف انسان می تواند راحت وارد شود.

شهادتین نگفتن فرد محتضر و دلبسته بودن به ظرفی عتیقه

آیت الله جاودان در ادامه به نقل حکایتی از فرد مسلمان محتضری که شهادتین را نمی گفت، پرداخت و بیان کرد: نقل شده فردی به حالت احتضار افتاد و هر چه می گفتند که شهادتین را بگوید نمی گفت! در صورتی که این فرد مسلمان بود و همه ناراحت بودند که چرا شهادتین را نمی گوید با اینکه عمری نماز می خواند و روزه می گرفت! ولی خدا خواست این فرد نمیرد و شفا یافت.

وی ادامه داد: بعدها از او پرسیدند چرا شهادتین را نمی گفتی؟ در پاسخ مثلا به فرض گفت: مثلا این فرد یک ظرف چینی عتیقه ای داشت و در آن لحظه شیطان گفته بود اگر او شهادتین را گفت این ظرف را باید بیاورید و بشکنید. بعد این فرد می گوید هر وقت می خواستم شهادتین بگویم شیطان می گفت این ظرف را می شکنم و من هم دلم نمی آمد و شهادتین را نمی گفتم و معلوم شد من این ظرف را از خدا بیشتر دوست دارم.

در دوست داشتن هیچ جز را بر خدا مقدم نکنید

آیت الله جاودان با بیان اینکه در مقایسه بین یک چیز با خدا باید خدا مقدم بر آن باشد، گفت:  وقتی مقایسه که می کنید مثلا خودتان را با خدا باید خدا را از خودتان  بیشتر دوست داشته باشید. یا بی خدا با زن و بچه می خواهید مقایسه کنید باید خدا را بیشتر از زن و بچه  دوست داشته باشید و به خاطر خدا حاضر باشید از زن و بچه هم بگذرید.

وی ادامه داد: شاید این امتحانات فقط یک بار برای آدم پیش بیاید اما همین یک بار یک سرنوشت مهم را برای انسان رقم خواهد زد. پس اگر حاضر نیستم خدا را در این مقایسه مقدم بر چیز دیگر کنیم این یک عیب و یک خطر است.

اثر داشتن حداقل ایمان

این استاد اخلاق با اشاره به اثر حداقل داشتن ایمان گفت: در هر صورت اگر ایمان آدم حداقل لازم را دااشته باشد در عمل هم هیچ جا کم نمی آورد.

وی ادامه داد: کسی رجوع کرد و گفت دارم از مشکلات کم می آورم؛ احتمالا این فرد بلا  و مشکلات داشت و به این خاطر چنین می گفت؛ اما اگر آدم حداقل لازم  ایمان را داشته باشد دیگر جایی کم نمی آورد و در امتحانات شهوانی، امتحانات مالی، امتحانات مقام و منصب و آبرو هم کم نمی آورد.

این استاد حوزوی اضافه کرد: یک وقت آدم آبرویش و خدا در برابر هم قرار میگیرند اگر به خاطر خدا از آبرویش می گذرد یا به خاطر خدا از پولش از مقامش می گذرد، این یک سرنوشت مهم را برای آدم رقم خواهد زد.

کسب ایمان ماندگار با انفاق مال

آیت الله جاودان انفاق مال را یک نمونه تمرین برای ایمان برشمرد و گفت: این گذشتن از همه چیز به خاطر خدا را انسان می تواند تمرین کند که از کمترین و کوچکترین این گذشتن ها گذشتن از مال است. شاید هم برخی هم مالشان از جانشان برایشان عزیزتر است اما اگر چنین نیستید می توانید این تمرین را از مال شروع کنید و انفاق کنید.

وی با اشاره به آیه ۲۶۵ سوره بقره که خداوند متعال می فرماید: « وَمَثَلُ الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ وَتَثْبِیتًا مِنْ أَنْفُسِهِمْ کَمَثَلِ جَنَّهٍ بِرَبْوَهٍ أَصَابَهَا وَابِلٌ فَآتَتْ أُکُلَهَا ضِعْفَیْنِ فَإِنْ لَمْ یُصِبْهَا وَابِلٌ فَطَلٌّ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ»؛ گفت: بنابراین کسی که دستش دائم در جیبش است و در راه خدا انفاق می کند، ایمان این فرد یک ایمان ماندگار می شود که با این ایمان هیچ  حادثه ای آن را نمی لرزاند.

این استاد حوزوی افزود: اگر ایمان آدم درست باشد دیگر در عمل و انفاق کردن کم نمی آورد و کوتاهی نمی کند. مطمئن باشید این فرد که دیگر در عمل کوتاهی نمی کند او حداقل  ایمان وشاید بالاتر را کسب نموده است.

ایمان و عمل و نگهداشتن یکدیگر با رابطه با هم

آیت الله جاودان در ادامه با اشاره مجدد به رابطه ایمان و عمل اظهار کرد: پس ایمان عمل را به بار می آورد و عمل هم ایمان را به بار می آورد.

وی ادامه داد: فرض کنید ما می گوییم این ستون سقف را نگه داشته واین سقف هم ستون را نگه نداشته است اما اینجور که نمی شود یکی دیگری را نگه داشته است و در اصل آن ستون است که سقف را نگه داشته است که هر چند آن را هم خدا نگه داشته است. و عمل ایمان را و ایمان عمل را نگه داشته است و راه حل این دو این است که شما در ابتدا وقتی ایمانت درست باشد عملت هم برای شما زحمت ندارد.

نترسیدن خدا ترس از حوادث بزرگ

آیت الله جاودان با اشاره به اینکه انسان های خدا ترس از حوادث بزرگ هم نمی ترسند، گفت: در داستان حضرت یوسف(ع) وقتی حضرت یوسف(ع) چشمش را بر نامحرم بست و از آن اتاق ها رفت؛ آیا برای ایشان زحمت داشت؟ اصلا زحمت نداشت، چون کسی که از خدا می ترسد حادثه هم هر چقدر بزرگ باشد او نمی ترسد، نمی ماند، و نمی لنگد. و حتی برای او زحمت هم ندارد.

وی ادامه داد: حالا حضرت یوسف(ع) داستانش فرق دارد و ایشان جزء مخلصین بوده است؛ اما اگر انسان آن زحمت و اعمال سخت را تحمل کند و آن سختی را به تن بخرد؛ مثلا نگاه کردن به نامحرم سخت است، اگر این سختی را تحمل کند، آن کمبودها درست می شود اما با یکی دو روز نمی شود اما به زودی خواهد شد.

تمرین انفاق با انفاق کردن مبالغ کم

آیت الله جاودان با اشاره به چگونگی تمرین انفاق نمودن، گفت: اولین بار که من می خواستم خمس بدهم، خمس من ۵ ریال بود. حالا اگر شما وقتی با ۵ ریال اولین خمس را دادید، دفعات بعد اگر به مبالغ بزرگ هم برسد دیگر برایتان سخت نیست، پس اگر تمرین کنید کارهای سخت هم سهل می شود.

وی ادامه داد: پس با تمرین کارهایی که مطابق میل انسان نیست اما خدا از این کارها راضی است، با انجام دادن آن باعث می شود انسان به حداقل ایمان برسد و اگر رسید دیگر عبور او از پل مرگ راحت است.

پدیدآورنده:

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

www.soltanahmadi.ir

انتشار این مطلب در:

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید