کد خبر : 3665
تاریخ انتشار : جمعه 22 دی 1396 - 19:50

ثمره عمل صالح تمام اعضای بدن داشتن قلب با ایمان

قلب سالم و با ایمان باعث عمل صالح تمام اعضای بدن می شود، چون فرمانروا و امیر بدن قلب است. آیت الله جاودان در جلسه این هفته خود به تشریح ایمان و سالم بودن قلب و تاثیر گذاری آن بر انجام عمل صالح دیگر اعضای بدن پرداختند و به ایمان تک تک اعضای بدن نیز اشاراتی نمودند که در ادامه می آید.

قلب با ایمان و سالم باعث عمل صالح تمام اعضای بدن می شود، چون فرمانروا و امیر بدن قلب است. آیت الله جاودان در جلسه این هفته خود به تشریح ایمان و سالم بودن قلب و تاثیر گذاری آن بر انجام عمل صالح دیگر اعضای بدن پرداختند و به ایمان تک تک اعضای بدن نیز اشاراتی نمودند که در ادامه می آید.

بسم الله الرحمان الرحیم

طبق روال چهارشنبه های این هفته هم توفیق شب در شامگاه چهارشنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۶ در جلسه هفتگی درس اخلاق آیت الله حاج شیخ محمد علی جاودان در حسینیه جاودان شرکت کردم.

آیت الله جاودان در این در جلسه به بیان ایمان داشتن تمام اعضا بدن و ثمره ایمان داشتن قلب با ایمان انسان و تاثیر آن روی دیگر اعضای بدن پرداختند که گزیده یاداشت هایم از این جلسه در ادامه می آید.

گزیده بیانات آیت الله جاودان در این جلسه به شرح زیر است:

آیت الله جاودان- قلب با ایمان - درس اخلاق - قلب با ایمان و سالم ثمره عمل صالح تمام اعضای بدن

در آخرت مهمان سفره اعمالمان در این دنیا هستیم

هر چه در این دنیا انجام دادیم همان را در آخرت سر سفره ما می گذارند. ما در اینجا هیچ وقت درست به کسی محبت نکرده ایم، همین را در آخرت سر سفره ما می گذارند و زمان این سفره هم تا بی نهایت است. اما اگر در این دنیا تمام عمر با ادب و احترام زندگی کرده باشیم در آن عالم هم سر سفره همین ادب و احترام خواهیم نشست.

ثواب خدمت به مردم

مکرر عرض کردم که فرد بزرگوار و برجسته ای در مشهد زندگی می کرد و مردم مشهد برای استخاره به ایشان تلفن می کردند، ما هم یک روز خدمت ایشان بودیم، که دیدم هر دو دقیقه تلفن زنگ می زند و ایشان در ابتدا می گفت سلام علیکم و بعد هم آن سوی تلفن که احتمالا درخواست استخاره بود، باز ایشان در پایان می گفت چشم، اما یک چشم خوب و با ادب می گفت و سپس استخاره می گرفت. حساب کردم دیدم ایشان چند عمل ثواب را دارد انجام می دهد، یک ثواب پیش سلام بودن، ثواب دیگر چشم خوب و با ادب گفتن و ثواب دیگر هم کار مسلمانان را راه انداختن بود.

پیش خودم حساب کردم اگر در باغستان بهشت برای ایشان چیزی حساب کنند یک پیش سلامی، یک حاجت روا کردن، یک چشم خوب گفتن برای او مثلا چه درخت هایی در بهشت کاشته اند. پس ما در این دنیا هر چه عمل کرده ایم فردای قیامت آن را سر سفره ما می گذارند.

ثمره احترام و با ادب بودن با پدر و مادر

در پاسخ به پدر و مادرت طوری پاسخ بده که آنها لذت ببرند، از آن چشمی که می گویید آنها لذت می برند، بدانید اگر دل پدر یا مادر شما از شما خوش باشد و برای شما دعا هم نکند آن دل خوش برای شما هزاران دعا است، و شما به خاطر این دل خوشی پدر و مادر از دست شما ثواب به حسابتان می نویسند.

هر عضو بدن دارای ایمان است

عده ای آمدند خدمت امام صادق (ع) و سوالاتی داشتند و امام هم به سوالاتشان جواب می داد، یکی از سوالهایی که امام جواب دادند این بود که خداوند برای هر عضوی از اعضای آدمی زاد ایمانی قرار داده است. یعنی ایمانی برای چشم که چشم با ایمان مومن است و مریض نیست، یا ایمانی برای گوش یا زبان که اگر این ایمان را اعضاء و جوارح انسان کسب کند وضع زندگی اش فرق می کند.

مثال / ایمان چشم

حالا اگر چشم شما ایمان داشته باشد دیگر به حرام نگاه نمی کند، اصلا چشم با ایمان نمی تواند به حرام نگاه کند، یا زبان اگر ایمان داشته باشد نمی تواند دروغ بگوید یک ایمان قدرتمند است.

خداوند این ایمان را در تمام اعضاء و جوارح انسان تقسیم کرده است و در میان این اعضاء و جوارح عضوی نیست که خدا ایمان را برای او قرار نداده باشد. یکی از این اعضا قلب آدمی است چون قلب هم ایمان مخصوص خودش را دارد.

قلب پادشاه و امیر کل بدن

قلب امیر بدن است، قلب را در اصطلاحات شرعی مرکز ادرات آدمی می دانند، و این قلب است که به آدمی می فهماند و به نحوی این قلب امیر بدن است. اما بعضی ها قلب امیر بدنشان نیست بلکه مغز امیر بدنشان هست و امیر بدنشان اطلاعاتشان است ولی از خودشان چیزی نجوشیده است.

قلب با ایمان ثمره عمل صالح تمام اعضای بدن

اگر این امیر بدن که قلب است امیر صالح و سالمی باشد، اگر این قلب با ایمان باشد، همانطور که قرآن هم می گوید قلب سلیم، پس اگر سالم و صالح بود فرمانی که از جانب قلب به هر یک از اعضا صادر شود همه درست عمل می کنند. بنابراین اگر قلب با ایمان باشد که ایمان هم اولین قدم است، پس تمام اعضا و جوارح به فرمان او به صورت یک مومن عمل می کنند.

قلب که سالم باشد این قلب با ایمان دیگر چشم دزدی نمی کند، دیگر چشم یواشکی از پشت بام به خانه همسایه نگاه نمی کند این نمونه دزدی چشم است. پس اگر قلب با ایمان و سالم باشد علاوه بر چشم که دزدی نمی کند گوش هم غیبت نمی کند و همین طور بقیه جوارح و اعضا چنین است.

پادشاه بدن انسان قلبش است و اگر این پادشاه سالم و عادل باشد همه اعضای بدن هم سالم و عادل رفتار می کنند. پس هر عملی رو قلب اثر می گذارد.

چرا گاهی نمازمان را فراموش می کنیم و قضا می شود؟

چون ما مرکز ادراک خود را خراب کرده ایم باعث می شود نماز قضا شود و نماز یادمان برود. اما وقتی نماز بخوانیم سیر می شویم و وقتی نمی خوانیم گرسنه هستم. در روایات هم هست که اگر کسی نماز درست بخواند او را تکه تکه هم بکنند دست از نماز بر نمی دارند. یعنی یک بهره ای از نماز می برد که حاضر است پای آن بایستد.

فرق نماز حضرت سلمان با ما و علت قبولی آن

چرا نماز حضرت سلمان مقبول است از ما مقبول نیست،نماز صبح دو رکعت است و ما آن را می خوانیم، حضرت سلمان هم همان دو رکعتی که ما می خوانیم او هم می خواند پس چرا نماز حضرت سلمان مقبول است؟ چون نماز او به خاطر ایمانش از ما برتر است. ایمان هم چیزی است که همه اعمال به خاطر او قبول است.

ایمان برترین و اصلی ترین عمل و کار قلب است، قلب هر چه بیشتر سلامت است ایمان بیشتری دارد. اما اگر حسود هستم به مقداری حسودی ام ایمان ندارم.

اگر قلب درست شده و با ایمان باشد به فهم می رسد، دیگر او می فهمد که این مجلس برای خدا برپا شده است و بوی خوب آن را می فهمد و به این مجلس می آید و اما آن مجلس با هوا و هوس برپا شده و بوی بد آن را هم می فهمد و به آن مجلس نمی رود.

پدیدآورنده:

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

انتشار در ابنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید