کد خبر : 3982
تاریخ انتشار : پنجشنبه 14 فروردین 1399 - 18:00

بلاها و امراض از قدیم تا به امروز و راه دفع آنها

بلاها و امراض از قدیم تا به امروز و راه دفع آنها

آیت الله جاودان با اشاره به وجود بلا از قدیم تا به امروز گفتند: امروز با بلای کرونا و بلای ترس از کرونا روبرو هستیم که باید مردم دسته جمعی به سوی خدا دعا و تضرع نمایند.

آیت الله جاودان با اشاره به وجود بلاها از قدیم تا به امروز گفتند: امروز با بلای کرونا و بلای ترس از کرونا روبرو هستیم که باید مردم دسته جمعی به سوی خدا دعا و تضرع نمایند.

بسْمِ‌ رَبِّ المهدی(عَجَّ)

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دست نوشته‌های معارفی امیرمحسن سلطان‌ احمدی (سلطان‌احمدی دات آی آر):  حضرت آیت الله حاج شیخ محمدعلی جاودان(حفظه‌الله)  در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ به صورت غیرحضوری برگزار شد، ضمن بیان وجود بلا از قدیم تا به امروز به تبیین علت بلاها و راه دفع آن پرداختند، که در ادامه مشروح بیانات ایشان تقدیم شما معارف جویان عزیز می گردد.

بلاها از قدیم تا به امروز و راه دفع آن در بیان آیت الله جاودان درس اخلاق عترتنا

مشروح بیانات آیت الله جاودان در این جلسه به شرح زیر است:

خطر ترس از کرونا بیشتر از خود کرونا

ما یک بلایی به نام کرونا داریم و یک بلای بدتر از آن به نام ترس از کرونا و فعلا گرفتار این دو تا بلا هستیم.

دعا و تضرع دسته جمعی عامل دفع بلاها

اما اگر اکثریت مردم دست به دامن خدا شوند و دعا کنند، التماس کنند، تضرع کنند، این بلاها دفع می شود. اما نه یک بار دعا کردن، بلکه زیاد باید دعا و تضرع کرد. این دعا و تضرع باعث می شود که مدت این بلا یا شدت این بلا کم شود، حتی اگر این بلا تقدیرش قطعی باشد. حتی بلای مقدر و بسیار سخت هم به برکت دعا می تواند دفع شود و به طور کلی سبک شده و مدت آن هم کوتاه گردد.

خوب این مربوط به بلای امروز بود که اکنون همه جهان فرا گیر شده است.

بلاها در زمان قدیم

اما در گذشته‌های تاریخ ما هم روزهای بسیار سخت بوده است. همین شهر در  هول و ولا بوده است و تا جایی که مساجد همه بسته بود و علما زندانی یا فراری بودند.

و در عصر  رژیم شاهنشاهی خصوصاً در عصر رضاخان این روزهای سخت تر بوده است. مردم مسلمان بودند و عده ای اندک از طبقات نوگرا با او همراه بودند، اما عموم مردم در تحت فشار شدید دولت نظامی رضاخان بودند.

قحطی بزرگ در تهران و مرگ مردم از گرسنگی

حالا در ادوار گذشته نیز دوره‌های قحطی نیز داشته‌ایم که در تاریخ ما متاسفانه حذف شده استف اما کشف آن دوران‌ها از تواریخ بیگانه به دست آمده است. در روزگاری که خاک ایران زیر چکمه‌های انگلیس لگدمال می‌شد، یک قحطی بزرگ در تهران رخ داد که تلفات انسانی زیادی به همراه داشت تا حدی که ۷ تا ۸ میلیون نفر در این قحطی جان خود را از دست دادند.

در کنار این قحطی و روزهای سخت، بیماری وبا هم در کشور شیوع پیدا کرد و یک عده هم در اثر ابتلا به وبا جان خود را از دست دادند. در این وضعیت انگلیس گندم‌های ایران را خریده بود که نتیجه آن قحطی شده بود و وبا هم آمده بود و از طرفی داروی درمان وبا را هم انگلیس نمی گذاشت به دست مردم ایران برسد که باعث این کشتار بزرگ مردم شد تا حدی که مردم از قحطی و وبا جنازه‌های آنها در کوچه و بازار افتاده بود و روزهای خیلی سختی بود و قبل از آن هم از این روزهای سخت داشتیم.

ایمان و تقوای الهی شرط دفع بلا و دریافت نعمت

اما خداوند یک دستور کلی در قرآن داده است و می فرماید:  «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْکِتَابِ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَکَفَّرْنَا عَنْهُمْ سَیِّئَاتِهِمْ وَلَأَدْخَلْنَاهُمْ جَنَّاتِ النَّعِیمِ»، آیه ۶۵ سوره مائده: و اگر اهل کتاب ایمان بیاورند و تقوا پیشه کنند، گناهان آنها را می‌بخشیم؛ و آنها را در باغهای پرنعمت بهشت، وارد می‌سازیم.

در این آیه خداوند می فرمایند اگر اهل کتاب ایمان بیاورند و تقوا اختیار کنند و همچنین از گناه هم بپرهیزند، ما گناهان گذشته آنها را جبران می کنیم، می پوشانیم و برطرف می کنیم و می بخشیم و آنها را وارد جنات نعیم می کنیم. و این دستورالعمل الهی برای رسیدن به باغ های نعمت الهی است.

عمل به قانون الهی راه رسیدن نعمت ها و دفع بلاها

و در ادامه در آیه بعد خداوند می فرماید: «وَلَوْ أَنَّهُمْ أَقَامُوا التَّوْرَاهَ وَالْإِنْجِیلَ وَمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِمْ مِنْ رَبِّهِمْ لَأَکَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَمِنْ تَحْتِ أَرْجُلِهِمْ…»، (آیه ۶۶ سوره مائده: و اگر آنان، تورات و انجیل و آنچه را از سوی پروردگارشان بر آنها نازل شده [ قرآن‌] برپا دارند، از آسمان و زمین، روزی خواهند خورد).

در این آیه هم تاکید شده که اگر اهل کتاب آن چه خدا بر آنها نازل کرده را عمل کنند، در مقابل هم خداوند نعمت و روزی بر آنها نازل می کند. پس اگر مردم به قانون خدا و دستورات او عمل کنند و این قوانین الهی را زیر پا نگذارند خدا نیز آنها را از بلاها محفوظ داشته و نعمت هایش را به آنها عطا می کند.

بنابراین اگر اکثریت مردم چنین رفتار کنند و به قانون الهی عمل کنند، نعمت های الهی از آسمان می بارد و از زمین هم می روید. و همینطور مشکلات همه حل می شود. پسباید مواظبت بر قانون خدا نمود و این یک قانون همیشگی است.

لذا عمل اکثریت مهم است و اگر در این بین یک عده قلیل خطاکار هستند ولی اکثریت مردم پایبند به قانون خداوند هستند، خدا هم بر اکثریت عمل می کند و به آنها نعمت می دهد. دیگر باران به موقع نازل می شود و این باران رحمت است و سیل آسا نمی شود، و همینطور زمین نمی لرزد و زلزله اش باعث ویرانی شهرها نمی شود و دیگر از زمین و آسمان بلا بر سرشان نمی بارد.

پس اکثریت مردم باید تصمیم بگیرند که گناه نکنند، به حقوق یکدیگر تجاوز نکنند و به حق خود راضی باشند و بر اجرای قانون الهی نیز مواظبت کنند تا بلا بر آنها نازل نشود و مشمول دریافت نعمت الهی شوند.

نزول باران رحمت در اوایل انقلاب در سیستان

اوایل انقلاب در سیستان و بلوچستان سالها باران نباریده بود تا اینکه بارنی بارید و این باران باران به اندازه باریده بود که باعث رویدن گندم شد و گندمی روید که تا کنون نظیرش را ندیده بودند. و این نعمت به خاطر این بود که مردم چند سالی به سوی خدا رفته بودند و دست به دامن خدا و اولیای خدا زده بودند، خدا هم نعمتش را بر آنها عطا نمود.

با هم مهربان باشید تا خدا با شما مهربان باشد

من یادم هست در قدیم کنار خیابان گوسفند می کشتند و همانجا روی پوست، گوشت گوسفند را پخش می کردند و ارزان می فروختند. پس اگر مردم با هم مهربان باشند و به هم کمک کنند خدا هم با آنها مهربان خواهد بود و بلا را از آنها دور می کند، اما در این شرایط سخت و بحرانی برخی به جای اینکه با هم مهربان باشند از این شرایط سوء استفاده هم می کنند و می خواهند جنس خود را چند برابر بفروشند!

الان در جنوب کرمان سیل آمده است، به داد سیل زده ها برسید. یک گروه‌هایی نیز برای کمک رفته اند، اما سیل زندگی آنها را برده و این مریضی هم همه کشور را فرا گرفته است. حالا در چنین شرایطی اگر با هم مردم مهربانی کنند این بار بلا سبک شده و این ویروس نابود می شود. کار دست خدا است و خدا می تواند این ویروس را نابود کند.

پس اگر مردم با هم مهربانی کنند، از این موقعیت سوء استفاده نکنند و با دعا و تضرع دست به دامن خدا بزند و  از گناهانی که عادت کردند، توبه کنند و نوامیس مردم را محترم بدانند، این بلاها با مرحمت و عنایت خدا دفع می شود.

لزوم توبه دسته جمعی برای دفع بلا

در این ایام شعبانیه و اعیاد آن ما سالهای زیادی بود که این روزها را جشن می گرفتیم، اما امسال در شرایط کنونی نمی توانیم جشن داشته باشیم، اما این را می شود با توبه کردن و دعا کردن به در خانه خدا دوباره به روزهای شادی برگشت و همه چیز بر وفق مراد شد.

ما سه روز است جشن اعیاد شعبانیه داشتیم، اما در خانه نشسته بودیم و کاری نمی توانستیم از نمونه های جشن به پا کنیم، اما با توبه‌ی دسته جمعی مردم می توان این روزهای شادمانی دوباره به کشور ما برگردد.

در پایان از خدای متعال درخواست می کنیم از گناهان ما در گذرد؛ به گناهان و کوتاهی‌ها و تقصیرات ما نگاه نکند و به مرحمت و احسان خودش نظر کند و سرنوشت ما را به روزهای خوشی بازگرداند و هیچ بلای بعدی نداشته باشیم و این بلا هم به خوبی و خوشی برطرف شود.

با دست به دعا برداشتن و توبه از گناه همه شما را به مرحمت خدا و به لطف و احسان خدا می سپارم و از او جز احسان و لطف و مرحمت چیزی درخواست نمی کنیم.

 

پدیدآورنده:

به کوشش: امیرمحسن سلطان احمدی

www.soltanahmadi.ir

پی نوشت:
هول و ولا؛ هول و دلهره . اضطراب . (فرهنگ فارسی معین از فرهنگ لغات عامیانه ٔ جمال زاده ).
 

دیگر مطالب و بیانات حضرت استاد آیت الله جاودان را اینجا کلیک نموده و بخوانید

 
*شناسه شبکه های اجتماعی: soltanahmadi_ir@  تلگرام | اینستاگرام | ایتا | سروش | بله | روبیکا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درس اخلاق زیارت نیابتی زیارت نیابتی درس اخلاق
logo-samandehi
error: حق تألیف را رعایت کنید